Rusya, çocuk ve doğum hastanesine yapılan saldırıyı reddetti-haberi

Rusya’nın Ukrayna saldırıları ayni ritimde devam ederken, Bir gün evvel Ukrayna’nın güneyindeki Mariupol sehrindeki bebek ve doğum hastanesi Rusya tarafından vurulmuştu. Dünyanın reaksiyonunu çeken olayın derhal peşinden Rusya hücum iddialarını reddederek, bunun Rus karşıtlığını arttırmaya baz alinarak tek provokasyon girişimi olduğunu savundu.

Rusya müdafaa Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov mevzu hakkinda yaptığı açıklamada, “Öncelikle belirtmek isterim ki Rusya müdafaa Bakanlığı, Bir gün evvel Şehirdeki sivillerin emniyetli tahliyesi amaciyla ‘sessizlik rejimi’ duyuru etmişti. Rus sema Kuvvetleri netlikle Mariupol kisminda karadaki amaçlari vurmaya baz alinarak rastgele tek görev adina getirmedi. Kiev’deki aşırı ulusalci rejimin temsilcileri tarafından yapılan açıklamaların, sağlık kurumu ile alakalı fotoğrafların analizi, gerçekleştirildiği argüman edilen sema saldırısının, Batılı kitleler arasında Rus karşıtlığı duyguları beslemeye baz alinarak Tamamiyle planlanmış tek provokasyon olduğuna hiç kuşku bırakmıyor” dedi.

“UZMANLARI YANILTAMAZ”

“Hastane arazisinin fotoğrafları, hastanenin yakınında iki ayrı mizansen patlamanın kanıtlarını içeriyor” ifadelerini kullanan Konaşenkov, “Bunlardan biri yeraltında derinde, ötekisi ise sağlık kurumu binasına yönlendirilen düşük güçte tek patlama. Binaya verilen dış ve dahil hasarın özellikleri, bu mizansenin yapıldığı Avrupa ve ABD’de şuurlu olmayan kitlesel izleyicileri yanıltabilir. Ama uzmanları yanıltamaz. Fugas tipi tayyare mühimmatı, en düşük güce sahip olsa dahi binanın dış duvarlarından hiçbir şey bırakmazdı” dedi.

ÇEMBER DARALDIKÇA PROVOKASYONLARIN ARTACAĞI ile alakalı UYARDIK”

Hastanede şubat ayı nihayetinde çalışmaların durdurulduğunu ve bu binanın ulusalci gruplar ve Ukrayna ordusuna bağlı Azov Taburu’nun kullandığını argüman eden Konaşenkov, “Daha evvel üç No’lu sağlık kurumu dahil olmak üzere Mariupol’deki bütün sağlık kuruluşları dahada şubat nihayetinde alışılmış olan çalışmalarını durdurdu. bütün çalisan ve hastalar aşırı milliyetçiler tarafından kovuldu. sağlık kurumu binası, kent merkezine yakın elverişli Strateji konumu hasebiyle aşırı ulusalci Azov Taburu amaciyla tutunma noktasına dönüştürüldü” ifadelerini kullandı.

Çember daraldıkça Ukrayna’daki ulusalci grupların bu ve bunun için eş provokasyonlarını arttıracaklarını ifade ettiklerini anımsadan Konaşenkov, “Mariupol’daki bu suçların ve başka harp suçlarının Şehirde kıstırılmış var olan cezalandırıcılar tarafından işlendiğini vurguluyorum. Çember daraldıkça Nazi provokasyonlarının artacağı ile alakalı defaatle uyardık. Oradan kaçacakları tek yer yok” dedi.

SAĞLIK ARAÇLARI amaç ALINIYOR

Ukraynalı ulusalci grupların ve batılı ülkelerden gönderilen paralı askerlerin sivillere yardım etmeye çalışan Rus doktorlara saldırdığını da argüman eden Konaşenkov, “Son günlerde ABD, İngiltere ve Avrupa’dan Ukrayna’ya gelen paralı askerler ve Ukraynalı milliyetçiler, Rus doktorlara ve hususi tıbbi araçlara baz alinarak saldırıları sıklaştı. Naziler, kurdukları pusulardan üzerinde ‘kızıl haç’ simgesi bulunan sağlık araçlarını amaç alıyor” dedi.

2 BİN 998 ASKERİ TESİS İMHA EDİLDİ

Konaşenkov, Rus ordusunun Ukrayna’daki askeri operasyonlarında Ukrayna ordusuna verdirdikleri zayiatlara ait rakamlar vererek, “Ukrayna’nın askeri altyapısına baz alinarak saldırılar neticesi iki bin 998 askeri tesis imha edildi. Rus sema Kuvvetlerine ait uçaklar vakit süresince Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin kumanda ve denetim sisteminin iki unsuru, 12 lojistik tesisi ve üç Osa uçaksavar roket sistemi dahil olmak üzere toplaminda 68 unsuru imha etti.

Rus sema müdafaa sistemleri havada tek MiG-29 uçağı, üç adet insansız sema aracı ve tek adet Toçka-U Strateji füzesini imha etti. Operasyonunun başlangıcından bu yana Ukrayna tarafı 98 uçak, 110 İHA, 144 uçaksavar roket sistemi, seksensekiz radar istasyon noktası, bin 7 tank ve başka zırhlı harp aracı, 109 çok namlulu bazuka sistemi, 374 sahra ve havan topu, 793 adet hususi askeri araç kaybetti” dedi.

Bir yanda bebek hastanesi bombalanırken, Putin, bebek hakları yetkilisi ile Ukraynalı yetimleri evlat edinmeyi konuştu İlginizi Çekebilir Bir yanda bebek hastanesi bombalanırken, Putin, bebek hakları yetkilisi ile Ukraynalı yetimleri evlat edinmeyi konuştu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir