Rus oligarkın 300 milyon dolarlık yatına el konuldu-haberi

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırıları ayni ritimde devam ederken, Rus oligarkların yatlarına teker teker el konuluyor. ABD’nin Rusya’ya baz alinarak yaptırımları çerçevesinde Rus oligark Süleyman Kerimov’a ait 300 milyon dolarlık Amadea adli 107 metrelik lüks yata Fiji’nin Lautoka şehrinde AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ hak Bakanlığı’nın talebi üstüne ve Federal tahkikat Bürosu’nun (FBI) desteği ile Fiji kolluk kuvvetleri tarafından el konulduğu bildirildi.

ABD hak Bakanlığı’ndan Başsavcı Yardımcısı Lisa Monaco yaptığı açıklamada, “Geçen ay, Bakanlığın kara parayla satın alınan her yatta gözünün olduğu ile alakalı uyardım” ifadelerini kullanarak, “Bu yata el konulması, her yozlaşık Rus oligarka dünyanın en sapa köşesinde dahi saklanamayacaklarını göstermeli. Rusya’nın Ukrayna’daki sebepsiz ve haksız savaşına reaksiyon olarak alınan yaptırım kararlarını uygulamak amaciyla her yolu kullanacağız” dedi.

Foto: İHA

KERİMOV YAPTIRIM LİSTESİNE ALINMIŞTI

Kerimov, Rusya’nın Suriye ve Ukrayna’daki operasyonları hasebiyle 2014 ve 2018’de AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ tarafından yaptırım listesine alınmıştı. Kerimov ayrıca, Avrupa Birliği (AB) tarafından da yaptırıma elbet tutulmuştu.

Yetkililer, lüks yatın Karayipler’den Panama Kanalı üzerinden Meksika’ya geçtiğini ve derhal peşinden 12 Nisan’da Fiji’ye ulaştığını ifade ederek, yatın ABD’nin ele geçirmesini engellemek amaciyla Fiji’den Rusya’ya doğru yola çıkacağını düşündüklerini belirtti.

Foto: İHA

Bir Rus oligark daha, ailesiyle birlikte ölü bulundu İlginizi Çekebilir Bir Rus oligark daha, ailesiyle birlikte ölü bulundu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir