Rus bankaları Visa ve MasterCard yerine artık bu sistemleri kullanacak-haberi

Visa ve MasterCard’ın Rusya’daki faaliyetlerini askıya aldıklarını açıklamasının ardından, bu erken İzah yapan Bir hayli Rus bankası Çin UnionPay adli kart operatörünün sistemini Rusya’nın Mir adli tediye ağıyla birleştirerek yakında yen kartlar çıkarmaya başlayacaklarını duyurdu.

RUSYA’DAN ÇEKİLDİLER

Online tediye platformu PayPal’in, Ukrayna’daki harp gerekçesiyle Rusya’daki hizmetlerini durdurmasının derhal peşinden dünyanın önde gelen beynelmilel tediye sistemleri Visa ve Mastercard da  Rusya’daki faaliyetlerinin askıya alındığını duyurmuştu.

Rus bankalarının da bundan bunun benzeri MasterCard ve Visa sistemleri tarafından desteklenmeyeceği ve memleket dışında çıkarılan kartların da Rusya’da kullanılamayacağı belirtildi.

MİR VE UNIONPAY NEDİR?

Rusya ortada Bankası tarafından Mayıs 2017’de kurulan Mir tediye sistemi, bankaya ait ulusal Kartlı Ödeme Sistemi isimli sistem üzerinden elektronik kazanç transferleri amaciyla kullanılıyor.

Çin merkezli banka kart hizmetleri ağı var olan UnionPay, hayat çapında iki bin 500’den çok kurumla müsterek çalışıyor. UnionPay kapsamında bugüne civarindan 7 milyardan çok kartın çıkarıldığı hesaplanıyor.

BBC, CNN, Bloomberg... tek bir Rusya'daki yayınlarını durduruyorlar İlginizi Çekebilir BBC, CNN, Bloomberg… tek bir Rusya’daki yayınlarını durduruyorlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir