Rize’ye gidemedi, Rize’yi İstanbul’a getirdi! Kadıköy’ün ortasına kovan koydu-haberi

İstanbul’un Kadıköy kazasinda bakkal işletmeciliği yapan Rize doğumlu Fatih Bostan, gençlik senelerinde geldiği İstanbul’dan memleketine temelli olarak dönemedi. Hayatına İstanbul’da süre gelen Bostan, memleketindeki doğal ürünlerin de hasretini çekmeye başladı. Memleket hasreti dayanılmaz boyutlara gelince de çareyi İstanbul’da minik tek rize esintisi oluşturmakta buldu.

LAZ BAKKAL LAKABIYLA TANINIYOR

Kadıköy’de 24 senedir bakkalı var olan Fatih Bostan arılara var olan merakını gidermek ve baba mesleğini ayni ritimde devam ettirmek amaciyla dükkanın önündeki ağaca karakovan kovanı koydu. Çevresinde “Laz Bakkal” lakabıyla tanınan Fatih Bostan, “Rize’de babam yapardı arıcılığı, bu bizim baba mesleği. Rize’ye gidemediğim amaciyla burada yapmaya karar verdim. Önce nostalji olarak peteğini koyduk ardindan mumunu koyduk, içini döşedik. erkek çocuk aldık. Çok iyi çalışıyor, balda yapıyor. her biri çok beğendi. Rize’de bilinir, Karadeniz’de bilinir. Karakovan balı her yerde olmuyor. Kadıköy’de olunca görenin alakasını çekiyor” diye konuştu. Karakovan balının çok faydalı olduğunu söyleyen Bostan yazdığı şiiri de okudu.

“OLSUN, YİYECEĞİZ BALDAN”

Aynı sokakta esnaf var olan İbrahim Varol da “Laz Bakkal komşum benim tekrar yaptı yapacağını. Sokakta evvel kez gördüm bunun benzeri kovanı. İnşallah olsun, yiyeceğiz baldan” dedi.

Gürsel Bayraktaroğlu adli yurttaş ise, “Köyümüzü buraya getirdi. Hoşumuza gitti, iyi de bal yapıyor. Kaç senedir İstanbul’da yaşıyorum bunun benzeri tek şey evvelce görmedim. Kendisine teşekkür ederim” diye konuştu.

Kaynak: Demirören havadis Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.