Putin’den Finlandiya ve İsveç üzerinden NATO’ya tehdit-haberi

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi Finlandiya ve İsveç’i NATO’ya yaklaştırırken, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’den dikkat çekici bir açıklama geldi…

Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü’nün Moskova’da düzenlenen zirvesine katılan Putin, NATO’nun genişlemesinin Rusya için bir sorun teşkil ettiğini söyledi. Putin, bölgede gelişmeleri yakından izlediğini ve ABD önderliğindeki askeri birliğin küresel etkisini artırmaya çalıştığını dile getirdi.

Putin, “Finlandiya ve İsveç’le bir derdimiz yok fakat kendi bölgelerindeki askeri altyapının genişlemesi, Moskova’dan bir reaksiyona sebebiyet olabilir” dedi.

Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov da “Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya katılmalarının bizim güvenliğimize karşı olabilecek tehditlerini yakından inceliyoruz” diye konuştu. Peskov, “Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya katılmalarının Avrupa’nın güvenliğini güçlendireceğini ve durumu iyileştireceğini düşünmüyoruz. Daha doğrusu bu bizi ikna etmiyor. Bu ciddi ve bizi endişelendiren bir konu” ifadelerini kullandı.

NATO gerilimi... İsveç, Türkiye'ye heyet gönderiyor İlginizi Çekebilir NATO gerilimi… İsveç, Türkiye’ye heyet gönderiyor Kritik görüşmelerden sonra NATO ve ABD'den Türkiye açıklaması İlginizi Çekebilir Kritik görüşmelerden sonra NATO ve ABD’den Türkiye açıklaması

Kaynak :sozcu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir