Putin ile Biden, 16 Haziran’da Cenevre’de bir araya gelecek-haberi

ABD Başkanı Joe Biden ve Rusya hükümet Başkanı Vladimir Putin arasında gerçekleştirilmesi tasarilanan zirvenin 15-16 Haziran‘da İsviçre’nin Cenevre şehrinde yapılacağı argüman edildi. Associated Press’in (AP) konuya yakın iki kaynağa dayandırdığı haberine göre, ak Saray ve Kremlin, Biden-Putin zirvesini istikbal ay Cenevre’de yapmayı planlıyor.

GELECEK AY CENEVRE’DE uygulanacak

Öte istikametten zirve amaciyla 15-16 Haziran tarihlerinin değerlendirildiği ve plana iki ülkenin ulusal güvenlik danışmanları arasında onuncu hafta içinde Cenevre’de yapılan görüşmelerde nihayet halinin verileceği kaydedildi.

Biden, Putin ile 13 Nisan’da iki memleket ilişkilerinin gerilmesinin derhal peşinden yaptığı telefon görüşmesinde 3. tek ülkede tek zirve önerisi yapmıştı. Bunun derhal peşinden ak Saray ve Kremlin ekipleri zirvenin detayları amaciyla görüşmelere başlamıştı.

ZİRVEYE İLİŞKİN ayrinti VERİLMEMİŞTİ

ABD ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ve Rusya Güvenlik Konseyi Sekreteri Nikolay Patruşev, bu erken yaptıkları müzakere sonrası yayımladıkları müsterek açıklamada, bu müzakerenin zirve açısından mühim olduğunu ama zirvenin yeri ve vakitinin ilerleyen vakitte duyurulacağını bildirmişti.

Kaynak: Anadolu ajansı / buyruğa Gürkan Abay

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.