Prof. Dr. Mustafa Tayar’dan kurban keseceklere çok önemli tavsiye: Eti çözüp tekrar dondurmak, buzdolabına el bombası koymak gibi-haberi

20 Haziran sabahı başlayacak Kurban bayramı öncesi, kurban kesme hazırlıkları da tam gaz ayni ritimde devam ediyor. Kurbanlıklarını satın alan vatandaşlar, bayramla birlikte yakınlarına et dağıtımına başlayacak. bu yüzden çok sayıda yurttaş da kurban etlerini buzdolabında gizlemeye başlayacak. ama Bursa Uludağ Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Tayar’dan kurban eti saklayacaklara mühim uyarılar geldi.

“EL BOMBASI KOYMUŞ GİBİ OLURSUNUZ”

Eti çözüp, buzdolabına tekrar koymanın riskli olduğuna değinen Prof. Dr. Mustafa Tayar, “Et yıkanmaz, eğer kesim esnasında üzerinde pislik varsa bunun bıçakla kesilerek uzaklaştırılması gerekir. Eti ıslatmak demek mikroorganizmalar amaciyla ortamı ahenk gösteren vaziyete getirmek demektir. Etin üst tarafındaki mikrobu yıkadığım vakit etin her adina yayıyorum demektir. Eti kemiklerinde ayırıp öyle dondurmak faydalı çünkü kemikleri kullanmayacağım, boş yere kemiği dondurmak amaciyla enerji harcamamam gerekiyor. Eti yoksun 18 dereceye koydum tek sene dayanır diye tek şey söyleyemem çünkü eti keserken yaptığım işlemler esnasında etin yüzeyine bulaştırdığım bakteriler etin raf ömrünü menfi istikamette etkileyen faktördür. Eti dondururken porsiyonlu olarak dondurun. Eti çözündürüp tekrar dondurmak buzdolabına tek el bombası koymak gibi. Eti kullanacağını vakit da eti buzluktan alıp buzdolabında çözündürdükten ardindan tüketmeye başlayın. O eti alıp mutfakta bırakıp akşama civarindan çözünür derseniz, o ette tekrar bakteri sayısı artacaktır” dedi.

“YAŞAM FAALİYETLERİ ayni ritimde devam EDİYOR”

Hayvanın kesildikten ardindan etinin poşetlere konmaması gerektiğini belirten Prof. Dr. Tayar, ‘Kurban kesim yerlerinde hayvan kesilir kesilmez o dahada et halindeyken, dahada hayvan seğirirken, hayat faaliyetleri kısmen ayni ritimde devam ederken biz hayvanı poşetlere koyup arabanın bagajında Haneye götürmeye çalışıyoruz, işte birinci tehlike burada başlıyor. Zira kesimden ardindan hayvanın netlikle dinlendirilmesi, etin olgunlaştırılması gerekiyor’ dedi.

“ETİ, kitir TÜKETMENİZİ ÖNERMİYORUZ”

Etin dinlendirilmesindeki öneminden laf eden Prof. Dr. Tayar, ‘Diğer bütün gıdaları, ekmek, süt, yumurta benzeri aklınıza gelen bütün gıdaları kitir tüketmenizi öneririz, ama eti kitir tüketmeyin. kitir tüketilmeyecek tek besin ettir. Etin netlikle belli tek süre bayatlaması gerekir. Zira hayvan olduğu vakit o vefat sertliği denilen o yapı çözülsün, et sindirilebilirlik özelliği kazansın, et dahada lezzetli olsun diye etin olgunlaşmasını isteriz. netlikle serin, güneş ışığı almayan, rüzgar esintisi olmayan tek yerde o gövdeleri bekletmekte yarar var ve aşil tendonu denilen yerden asarak etin liflerinin çözülmesini sağlamaya çalışalım. Bunu yapmazsak dahada sonraki süreçlerde etin kalitesi düşük olacak, bu etten yeteri civarindan faydalanamayacağız. Hayvan kesilir kesilmez eti parçalamaktan ırak durmak, olasıysa tek vakit dinlendirdikten ardindan işlemlere geçmekte yarar var. tek başka kaide da hayvan kesildiği vakit kanının akıtılmasını beklememiz gerekiyor. Zira gövdede var olan kan da etin dahada acele bozulmasına ve insan sağlığına zarar veren vaziyete gelmesine neden olabilir. o nedenle eti serin yerde dinlendirmek ve üzerini tülbentle örtmekte yarar var’ diye konuştu.

“SAKATATLARI BAYRAM SABAHI TÜKETİN”

Kurban Bayramı sabahlarının ayrı tek coşkusu olduğunu belirten Prof. Dr. Tayar, sözlerine şöyle ayni ritimde devam etti:

‘O yüzden hayvana ait sakatatlar kahvaltı sofrasına çok yakışır. Ama buraya kavurmalık da tek et koyalım derseniz bayram sabahı o etin sakız benzeri olduğunu, çiğnenemediğini ve lif lif dişlerimizin arasına girdiğini görürüz. o nedenle kurban sabahı sakatatı sofranıza alın ama illaki benim hanem Kurban Bayramı’nda et koksun diyorsanız da bayramdan tek vakit evvel kasaptan alacağınız 100- 150 gr kuşbaşı etle evinizdeki o et kokusunu sağlayabilirsiniz. Ama kurban etini erken yediğinizde adaleleri Daha seğirir, siz et yemiyorsunuz adale yiyorsunuz: Onun sindirim sisteminize hiçbir yararı yoktur. Onun proteininden yararlanamazsınız, benim Kurban Bayramı tavsiyem sakatat yenmesidir.’

Kaynak: Demirören havadis Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.