Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu, denize girmeye korkanların içini rahatlattı: Temasla zehirlemiyor-haberi

Türkiye’de nihayet vakitte özellikle kıyılarda artış gösteren balon balıkları, denize girmek isteyenlerde telaşa neden olmuştu. Çok sayıda vatandaş, balon balıklarından korktukları amaciyla denize girmeyi seçenek etmedi. ama uzmanlardan tam aksine izahlar geldi. Akdeniz Üniversitesi(AÜ) Su Ürünleri Fakültesi’nden Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu da balon balıklarına baz alinarak korkunun yersiz olduğunu niteledi.

“ETİ YENDİĞİ vakit TEHLİKE YARATIYOR”

Prof. Dr. Gökoğlu, Akdeniz’in suyunun ısındığını ve sıcaklığın 12-13 metre derinliğe civarindan ilerlediğini söyledi. Balon, aslan balığı, denizkestanesi benzeri riskli türlerin ise sıcak suları sevdiği amaciyla kıyıdan çekilerek derinlere ilerlediğini belirten Prof. Dr. Gökoğlu, “Bu sezon denize girerken kaygılı olanlar hiç düşünmesinler. Bu güne civarindan balon balığı kimseye saldırmadı. Okyanuslarda da var bu balıklardan oralarda da kimselere saldırmadılar. bendeniz her vakit dalış yapıyorum, balon balıklarını da görüntüledim. Bana da saldırmadılar. Derileriyle temas edince kimse zehirlenmez. Bu balıkların eti zehirli, yendiği vakit zararlı” dedi.

“BALON BALIĞI DEĞİL, TRAKONYAYA KARŞI DİKKATLİ OLSUNLAR”

Balon balıklarının Daha sularda tek avcısı olmadığı amaciyla 5-6 kilogramlara civarindan büyüyebildiğini laf eden Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu, “Bu balıklar başlarda sular soğuk olduğu amaciyla ısınan kıyılarda sık görüldü. ama şimdi ısınan alan genişledi ve balıklar da derinlere civarindan inebildi. Kıyılarda trakonya balığı var. Kumluk alanlarda gizlenen ve dikenleri var olan zehirli tek balık. tekrar aslan balığı kayalık bölgelerde görülüyor. Denizkestaneleri, aslan ve trakonya balıklarının zarar vermesinin önüne geçmek amaciyla tekrar de vatandaşımız ve tatilcilerimizin deniz terliği veyahut deniz ayakkabısı giymesinde yarar var” diye konuştu.

Kaynak: Demirören havadis Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir