Prof. Dr. Levent Kurnaz: Küresel ısınmayla deniz seviyesi 70 metre yükselecek, İstanbul 3 adaya bölünecek-haberi

Boğaziçi Üniversitesi İklim Politikaları Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Levent Kurnaz, BM abuhava raporuna ait değerlendirmelerde bulundu. Kurnaz, “BM İklim Raporu enteresan şeyler söylüyor. Raporda, tek sonraki 100 sene içinde deniz düzeyinde takriben 80 santim ile tek metre arasında yükselme olacağı belirtiliyor. elbet bu deniz seviyesindeki yükselme İstanbul‘la da tehlike getirecek. tekrar rapora göre deniz seviyesindeki tek metrelik yükselmeyle Haliç’in dahil kesimlerinde ve Küçükçekmece civarında deniz meseleler yaşanabileceği söyleniyor” diye konuştu.

“İSTANBUL, İZMİR GİBİ ŞEHİRLERDE DENİZ SEVİYESİ ÇOK çabucak BİR ŞEKİLDE BİRKAÇ METRE ARTACAK”

Prof. Dr. Kurnaz, sözlerine şu şekilde ayni ritimde devam etti: “BM İklim Raporunda, ‘Batı Antartika’nın artık net ne vakit eriyeceğini olasılık edemeye biliriz’ cümlesi yer alıyor. tekrar bu bölgedeki buzların çok hızlı erimesi mümkün. Bu buzlar acele eriyecek olursa, İstanbul, İzmir benzeri kıyı şehirlerinde deniz seviyesi çok hızlı tek şekilde ani çok metre artacak. Bu vaziyete yurttaş açısından bakarsak, ev alacak kişilerin deniz kenarlarını seçenek etmemeleri gerekecek. tekrar belediyeler yapacakları metro çıkışlarının ağzını, denize değil de karaya vermeyi seçenek etmesi gerekecek.”

“DENİZ SEVİYESİ ARTARSA, İSTANBUL BOĞAZI’NDA meseleler YAŞANACAK”

Deniz seviyesi tek metre artacak olursa İstanbul Boğazı’nda meseleler yaşanacağını belirten Prof. Dr. Kurnaz, “Denize kıyısı var olan yerler, hanelerinin önüne duvar uygulamak zorunda kalacak. tekrar şu anda Türkiye’nin tarım alanlarının mühim tek bölümü da bu bağlamda zarar görecek. Deniz seviyesi tek metre yükselecek olursa, deniz surat metre içeri girecek” şeklinde konuştu.

“ŞU vakit SAHRA ÇÖLÜ DEDİĞİMİZ YER 6 DERECE KUZEYE KAYACAK”

Küresel ısınmayla Yalnızca Avrupa’nın değil, dünyanın da haritasının değişeceğini söyleyen Prof. Dr. Kurnaz, “Küresel ısınmanın nihayetinde dünyadaki deniz seviyesi takriben olarak 70 metre yükselecek. Deniz seviyesi 70 metre yükseldiğinde şu vakit bulunduğumuz mekanların birçoğu sular altında kalacak. İstanbul üç adet adaya bölünecek. Bu durum yakın tek vakitte olmayacak ama biz bunun benzeri ayni ritimde devam edersek eninde nihayetinde karşımıza çıkacak. tekrar dünyanın neresi buzul, neresi çöl, neresi orman olduğu Tamamiyle değişecek. Şu vakit Sahra Çölü dediğimiz yer 6 derece kuzeye kayacak. Bu vaziyetten dolayı güneyde sahra var olan bölgelerin tek bölümü orman olmaya başlayacak. Trabzon, Samsun ve İstanbul benzeri Türkiye’nin şimal bölgelerinin iklimi bu asrın nihayetinde Antalya, Adana İklimi benzeri olacak” ifadelerini kullandı.

“İKLİM DEĞİŞİKLİĞİYLE 10 YILDA BİR GÖRÜLEN DOĞA OLAYLARI iki YILDA GÖRÜLMEYE BAŞLADI”

Prof. Dr. Kurnaz, sözlerini şu şekilde tamamladı: “İklim değişikliğiyle yangın, su baskın benzeri olayların şiddeti, sıklığı ve görüldüğü alan genişletiyor. Başka bir deyişle 10 senede tek görülen tek doğa olayı iki senede tek görülmeye başlıyor veyahut kuraklık 6 ay süreceğine iki sene sürüyor.”

Kaynak: Demirören havadis Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.