Prof. Dr. Kılıç: Ukrayna’daki savaştan en az 30 bin çift leylek etkilenecek-haberi

Dicle Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Ahmet Kılıç, yüzlerce insanın hayatını kaybettiği Ukrayna’daki savaştan başka canlıların da etkilendiğini söyledi. Prof. Dr. Kılıç, leyleklerin Avrupa popülasyonunda Ukrayna’nın mühim tek paya sahip olduğunu dile getirerek şöyle konuştu:

“Ukrayna, Avrupa’daki leylek popülasyonunda hatri sayilir büyüklükte tek paya sahip. Ukrayna’da 30 bin çift leylek sayılmış. Dolayısıyla bu leylekler yuva yerlerini büyük olasılık kaybedecek veyahut değiştirmek zorunda kalacak. Hayvanların tertemiz yuva yeri kurmaları, tertemiz yiyecek yerlerini aramaları çok zor. Dolayısıyla onlar da harp mağduru olarak ifade edilebilir. Nüfuslarında düşüş olacak. Zira yuva kurmaya çok fazla enerji harcamaları lazım. Yiyecek yeri bulmalarında ağırbaşlı sıkıntılar olacak. Yuvaya 5 yumurta bıraksalar dahi hepsini besleyemeyecekler. Doğru dürüst kuluçkaya yatamayacaklar. Dolayısıyla popülasyonda gerileme olacak.”

“GÖÇ YOLLARI MUHTEMELELEN DEĞİŞMEYECEK”

Leyleklerin harp ortamından kaçarak, şehirlerden ırak yerlere gideceğini aktaran Prof. Dr. Kılıç, şöyle ayni ritimde devam etti:

“Bu da çok güç. Zira leyleklerin tek özelliği de 25- 30 sene aynı yuvayı kullanmaları. Dolayısıyla basit kolay farklık yapamazlar. tertemiz yuva kurmak amaciyla gayretleri olacak ama büyük olasılık hatri sayilir büyüklükte tek bölümünde başarısızlık olacak. Dolayısıyla popülasyon da art gidecek. çoklukla Ukrayna düzlüklerle, irili ufaklı derelerle, nehirlerle kaplı. Sulak alanlar tercihleridir. Ama alışık oldukları o seviye eskisi benzeri olmayacak. Umarız tek vakit evvel bu harp biter. Göç yolları büyük olasılık değişmeyecek. Yuvalanma yerlerinde farklılık olacak. Zira göç yolları içgüdüseldir. O basit kolay değişmez. Ama yuva seçeneği olarak belki 10- 20, belki 50 kilometre dahada değişik yerlere gitmeleri gerekebilir. Ne yazık ki harp hemide insanlık amaciyla hemide canlılar amaciyla yıkımdır. Bunun durması lazım. tek vakit evvel bitmesi bütün dileğimiz.”

LEYLEKLER UKRAYNALILAR İÇİN ÖNEMLİ BİR YERE SAHİP

Ukraynalılar amaciyla mühim tek yere sahip var olan ve 2004 seneninde basılan anı altınlarında da figürleri kullanılan leyleklerin, 1986 seneninde yaşanan Çernobil nükleer felaketinden ardindan tarlaların uzunca Yayılır ve çalılıklarla kaplanması neticesi popülasyonları azaldı.

Ukraynalıların, yuva yaptıkları evlerde yaşayan ailelere ahenk getirdiğine inandığı leyleklerin 2005’te yapılan sayımlarında 30 bin çift oldukları kaydedildi. (DHA)

 

Rusya'yla 6 saat civarindan süre gelen müzakere sonrası Zelenskiy'den açıklama İlginizi Çekebilir Rusya’yla 6 saat civarindan süre gelen müzakere sonrası Zelenskiy’den açıklama Çeçen lider Kadirov'dan Rusya-Ukrayna savaşı açıklaması İlginizi Çekebilir Çeçen lider Kadirov’dan Rusya-Ukrayna savaşı açıklaması

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir