“Prensesim ve annesinden 15 gündür haber alamıyorum”-haberi

Ukrayna’da yaşanan harp en çok çocukları ve kadınları mağdur ediyor. Savaşın en yoğun yaşandığı 350 bin nüfuslu Mariupol’ün yüzde 80’inin bombalarla yerle tek olduğu, on binlerce sivilin öldüğü söyleniyor.

Mariupol’deki hatri sayilir büyüklükte Kaygıyla takip edenlerden biri de Erhan Şengül, Gemi kaptanı var olan Şengül Mariupol’de savaşın ortasında var olan 6 yaşında olan kızı Deniz ve annesi Olga’dan 15 gündür havadis alamıyor.

Erhan Şengül, yaşadığı güç günleri SÖZCÜ’ye anlattı:

Kızım 6 yaşında annesi Olga Hanım’la evli değiliz. Benim çok iyi dostumdur kendisi. iki Mart’tan beri kendilerinden havadis alamıyorum. 

Olabilecekleri iki yol tarifi var ama oralarda olacaklarını düşünmüyorum. netlikle tek sığınaktalar. Anneanne de var yanlarında. 

Kızım el bebek, gül bebek büyüyen tek prensesti. Anaokulunda okuyordu. Şu anda ne vaziyette bilmiyorum elbet ki… havadis alamamak çok güç tabi. Belirsizlik perişan tek şey.


Ben gemi kaptanıyım. Mariupol’a evvel 1994 seneninde gittim. Benim amaciyla İstanbul’dan ardindan en sevdiğim 2. şehirdi diyebilirim. Tatillerimin tek bölümünü netlikle orda geçirirdim. Her sene tek ay netlikle kalırdım.

“ON BİNLERCE ÖLÜ VAR, TELAŞ YAPIYORUM”

Sonra Deniz’in annesiyle tanıştık. Deniz hayatımıza girdi. Şu anda şehrin yüzde 80’i oturulmayacak durumda, bombalanmış halde. Şehirden çıkan Bir takım arkadaşlarımla yaptığım konuşmada her biri diyor ki, “Ölü sayısı 1500-2000 değil, on binlerce sivil ölü var” diye ifade ediyorlar. 


350-400 bin nüfuslu tek şehirde on bin adet insan gidince arzu eder istemez telaş yapıyorum, “Kızım ve Olga Hanım nerede, ne yapıyorlar” diye… 

“KÖTÜ NİYETLİ İNSANLAR VAR” 
Amerika’da abim var o her yere saldırıyor, bendeniz her yere saldırıyorum. Ukraynalıların kullandıkları Facebook, Whatsapp gruplarında her yerde yüzlerce sefer paylaşıldı. tek Allah’ın kulu tek şey demedi… 


Haa kimler var, söyleyeyim. erkek diyor ki, “Tamam bendeniz şimdi arkadaşımı yollayacağım adrese…” Türk bunu söyleyen adam, eşi Ukraynalı… “Soracağız”… cevap geliyor, “Sordurduk, adreste değillermiş.” 

 

Aynı yurttaslar iki vakit ardindan tek numara veriyorlar, “Oradaki yurttaslar amaciyla yardım topluyoruz, kazanç yollar mısınız.” Kardeşim, tamam yollayalım, hiç mesele değil. Ama bana bunun resmi görüntüsü olup olmadığını bildirin. Yok. Kim gitti onun telefonunu verin, az buçuk Rusçam var konuşayım, Gitti mi gitmedi mi…” netlikle vermiyorlar.

Veya işte bu paylaşımlarımı gören Ukraynalı tek erkek çıkıyor, “Benim güçlerim var, bana 500 dolar yollarsan onların  nerede olduğunu söylerim” falan… 

Bir Türk taksici çıkıyor diyor ki, “Abi bendeniz giderim, çıkartırım heyecan etme, bana tek 200 dolar gönder”

Yani ne yazık ki insanların zayıflıklarından istifade etmeye çalışan perişan niyetli kişiler de var. 

 

Elçilik ve Dışişlerine kayıt verdik. Yapabilecekleri başka tek şey yok. Orda biliyorsunuz cami var. 30-40 kişi camiye sığınmış durumda. Caminin imamının hususi otomobille ayrıldığı söyleniyor. 

Türkiye’nin Rusya’yla bu camideki vatandaşların tahliyesi amaciyla müzakereler yaptığı belirtiliyor. tek otobüs önünde Türk bayrağı asılı olarak camiye gidip oradakileri alacak deniyor. Ama oradaki durum yüzünden, şehre gidip de bizim verdiğimiz adreslerden insanları toparlayamayacaklar tabi.. 

“LİSTEDE KIZIM VE ANNESİNİN İSMİ VAR” 

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı’nda kızımın ve annesinin isimi elbet ki var. Ama bu harekât olsa dahi benim çocuğum ve annesi bundan yararlanamayacak. Zira Yalnızca camiye varabilen Türkler yararlanabilecek. Zira şehrin içinde karmasa hakim. Onlara da dogruluk veriyorum. 

 

Şehrin dahil kismina kimse gidip yol tarifi adres dolaşamaz ki… Adreste oldukları dahi şüpheli… Sığınakta yurttaslar şu anda.

“NEDEN ORDA BIRAKTIN, ALIP GELMEDİN DİYORLAR”

Şunu da söyleyeyim, bendeniz Bir takım suallerle muhattap oldum: 

Ben de oradaydım. 28 Şubat’ta Türkiye’ye döndüm. Niçin alıp gelmedin?
Olga Hanım, “Şeker hastası annemi netlikle bırakamam” dedi. “Kızımı da sana veremem, kızım bensiz yaşayamaz” dedi. Üç vakit ısrar ettim, onay etmedi. O benim hatam, ne olursa olsun, benim onları ordan çıkarmam gerekliydi o zaman”

“OLGA HANIM kati BİR KADIN” 

Ama Olga Hanım da kati tek kadın. Başka bir deyişle tek şirkete teknik müdür olarak çalışıyor. kati tek karaktere sahip. Nuh Diye konuştu Peygamber demedi. o nedenle çıkartamadım. Yoksa benim Ukrayna’da yaşayan tek kızım dahada var 22 yaşında. O şu anda benimle birlikte.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir