Prens Philip’in doğum belgesi yaklaşık bir asır sonra gün yüzüne çıktı-haberi

Bir müddettir sağlık meselesi yaşayan Birleşik Krallık Kraliçesi Elizabeth’in eşi Prens Philip evvelki vakit 99 yaşında hayatını kaybetti. Edinburgh Dükü Prens Philip’in doğum belgesi, Yunanistan‘da doğduğu villaya yakın tek arşivde, İngiliz medyasından Daily e-posta tarafından vakit yüzüne çıkarıldı.

BİR RAHİP için YAZILMIŞ

Belgenin, Yunanistan’daki Korfu Adası’ndaki Spiriodon Tryfonas isimli tek rahip tarafından, modern Yunancanın tek çesidi var olan ‘Katharevousa Greek’ dilinde elle yazıldığı ifade edildi. mahalli medya, arşiv merkezindeki çalışanların gazeteye, Prens’in doğumunun kaydedildiği ten ciltli kitaba erişim desturu vermeyi onay ettiğini aktardı.

DOĞUMU AYRINTILI ŞEKİLDE ANLATILIYOR

Yaklaşık tek asırdır saklanan doğum belgesinde, Prens Philip’in 28 Mayıs 1921’de saat 10’da doğduğu detayları yer alıyor. Prens Philip’in resmi doğum tarihi 10 Haziran 1921 olsa da uzmanlar, doğumunun 20’inci asrın başlarında, Yunanistan’da Daha kullanılmakta var olan Daha önceki Jülyen takvimi kullanılarak kaydedildiğini ifade ediyor.

CENAZESİ 17 NİSAN’DA

Öte istikametten belgede, Prens Philip’in Yunan Ortodoks Kilisesi’ndeki vaftizi sırasında, ‘Philippos’ isimi verildiği belirtildi. Kraliçe Elizabeth ile 73 sene süresince evli var olan ve Kraliçe’nin en hatri sayilir büyüklükte desteği denilen Philip, Edinburgh Dükü unvanına sahipti. Prens Philip’in cenaze merasimi 17 Nisan’da düzenlenecek.

Kaynak: Demirören havadis Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir