Polisin intiharına neden olan kayıp gözlük faciasında yeni gelişme! Komiser yardımcısı izne gönderildi-haberi

Çeşme kazasi Alaçatı Şehit Doğan Sakarya Polis Merkezi’nde görevli komiser yardımcısı Halil Özgür Y., 26 Mart Cuma günü, güneş gözlüğünün kaybolması üstüne güvenlik kameralarını inceledi.

SUÇ ilaninda BULUNDU

DHA’nın haberine göre, derhal peşinden da Çeşme Cumhuriyet Başsavcılığı’na giderek, aynı binada hizmet veren Çeşme İlçe güvenlik Müdürlüğü Asayiş ofis Amirliği’nde sivil mukayyit olarak görevli var olan 21 senelik zabita İsmail efe ile alakalı hatali ilaninda bulundu.

Komiser yardımcısının, eş modelde güneş gözlüğü bulunan Zeybek’i suçladığı şikayetinin derhal peşinden savcılık, soruşturmada, ‘tarafsız olunması’ açısından jandarmayı görevlendirdi.

Jandarma, komiser yardımcısı Halil Özgür Y. ve zabita memuru İsmail Zeybek’in ifadelerini aldı. derhal peşinden da Zeybek’in hanesi ile görev yerinde arama yaptı. Aramalarda hanede bulunan tek gözlük delil olarak alındı. Zeybek, faturasını göstererek gözlüğü satın aldığını ispatladı. Komiser yardımcısı Halil Özgür Y. de bulunan gözlüğün, kendisinin gözlüğü olmadığını söyledi.

GÖZLÜK KARAKOLUN ÇAY OCAĞINDA BULUNDU İDDİASI

Soruşturma sürerken, zabita memuru İsmail Zeybek, evvelki gece, yalnız yaşadığı evinde beylik Silahını başına dayayıp ateşleyerek, intihar etti. Gözlüğü çaldığı iddialarını gururuna yediremediği amaciyla intihar ettiği öne sürülen Zeybek, memleketi Çankırı’da toprağa verildi.

Öte istikametten mevzubahis gözlüğün zabita merkezinin çay ocağında bulunduğu, ama zabita merkezinde çay ocağı bulunmadığı bildirildi.

SORUŞTURMA İÇİN İKİ MÜFETTİŞ GÖNDERİLDİ

Emniyet genel Müdürlüğü’nden olayın derhal peşinden yapılan izahta ise, “Alaçatı Şehit Doğan Sakarya zabita Merkezi Amirliği’nde yaşanan ve kamuoyuna yansıyan olayın bütün yönleriyle araştırılması amaciyla İçişleri Bakanlığı tarafından tek zabita başmüfettişi ve tek mülkiye başmüfettişi görevlendirilmiş olup, tahkikata derhal başlanılmıştır. İddiaya ait tahkikat bütün boyutları ile titizlikle yürütülmektedir” denildi.

KOMİSER YARDIMCISI İZNE GÖNDERİLDİ

Öte istikametten komiser yardımcısı Halil Özgür Y.’nin, soruşturmanın başlatılmasının derhal peşinden müsaadeye gönderildiği öğrenildi.

POLİS MEMURU ÖRNEK ALINACAK BİRİYDİ

Meslektaşları, intihar eden zabita memuru İsmail efe için, “Polis olarak misal alınacak biriydi. Çeşme sahilde içinde 10 bin Lira var olan cüzdan buldu. Sahibini bularak, teslim etmişti. Katiyen paraya tenezzül etmezdi” dediler.

ÇEŞME’DE GEÇEN YILDA BİR POLİS MEMURU İNTİHAR ETMİŞTİ

Çeşme’de 15 ocakta 2020 tarihinde de tek zabita memuru intihar etmişti. İddiaya göre, İzmir Çeşme’de 2019 senesi Mayıs ayında dilencilere baz alinarak tek harekât yapıldı. Operasyonda yakalanan tek dilencinin üzerinden çıkan 315 TL’ye savcılık direktifiyle el konuldu. 2.5 senelik zabita memuru Muhammed Emin tas ise o gün, izinli olmasına karşın yardım etmek emeliyle sivil kıyafetleriyle zabita merkezine geldi. Masanın üzerinde bulunan delil poşetindeki 315 TL’yi, karakola giden-gelen çok sayıda kişinin olması, karakolda kati kasa veyahut kilitli tek dolap bulunmaması nedeniyle, kaybolmaması emeliyle cebine koydu. ama parayı, Haneye giderken cebinde unuttu. Paranın sahibi vatandaş, zabita merkezine gelince olay, duyuldu. Bunun üstüne yönetimsel tahkikat başlatılarak, tas açığa alındı. zabita memuru, İzmir 5’inci Ağır karar Mahkemesi’nde açılan davada ‘zimmet’ suçundan salıverilme ederken, hırsızlık suçundan tek sene dört ay 20 vakit mapus cezası aldı. 13 Aralık 2019’da göreve art iade edilen Kaya, tek vakit ardindan arkadaşları tarafından dışlandığı gerekçesiyle intihar etti.

Kaynak: Demirören havadis Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.