Pınar Gültekin davasında Avcı kardeşler hakkındaki karar İstinaf’a taşınıyor-haberi

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü öğrencisi Pınar Gültekin, 16 Temmuz 2020’de kayboldu. tahkikat kapsamında 5 vakit ardindan gözaltına alınan Daha önceki sevgilisi Cemal yazi Avcı, çıkan dövüş ette Gültekin’i boğarak öldürdüğünü, cansız bedeni bağ evindeki varile koyup yaktığını, üstüne de beton döktüğünü itiraf etti.

Avcı’nın gösterdiği yerde bulunan varilde, Gültekin’in kısmen yanmış cansız bedenine ulaşıldı. Adliyeye derhal sevk edilen Cemal yazi Avcı, ‘canavarca hisle ve işkence çektirerek öldürme’ suçundan tutuklandı. Avcı’nın kardeşi Mertcan Avcı’nın telefon sinyallerinden ağabeyiyle aynı zamanda bağ evinde olduğu tespit edildi. Gözaltına alınan Mertcan Avcı da tutuklandı.

Mertcan Avcı, 15 Şubat 2021’deki duruşmada, imzasini atma yükümlülüğü ve vatan dışı çıkış yasağı konularak tahliye edildi. Pınar Gültekin’in serisinin avukatı, maznun Cemal yazi Avcı’nın annesi Ayten Avcı, babası Selim Avcı, boşandığı Daha önceki eşi naz Karagün ile ortağı Şükrü Gökhan Orhan’ın da ‘delilleri yok etme, gizleme ve değiştirme’ suçunu işlediğini argüman ederek şikayetçi oldu.

Muğla Cumhuriyet Savcılığı, iki Ekim 2020’de şüpheliler ile alakalı ek kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi. Karara yapılan itirazın Muğla barış karar Hakimliği de kati olarak reddine hükmetti.

Ailenin avukatı Rezan Epözdemir, Muğla barış karar Hakimliği’nin verdiği kati kararın hak Bakanlığı tarafından kanun yararına bozulması istemiyle Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurdu. Başsavcılık, kararı bozup dört kuşkulu ile alakalı iddia dokümanı hazırlanmasına karar verdi.

Savcılık tarafından hazırlanan tertemiz iddianamede, şüpheliler Selim Avcı, Ayten Avcı, naz Karagün ile Şükrü Gökhan Orhan’ın ‘kasten öldürme’ sonrasındaki vakit diliminde olay yereline birlikte gidip, hatali delillerini yok ederek gizlediklerine değin haklarında yeteri civarindan kuşku bulunduğuna kanı getirilip ayrı ayrı cezalandırılmaları istek edildi.

MAHKEME iki DOSYANIN BİRLEŞTİRİLMESİNE karar VERDİ

Davanın 24 ocakta 2022’de görülen 9’uncu duruşmasında savcı, mütalaasını açıkladı. Savcı, Pınar Gültekin’in hayattayken yangına maruz kaldığının oy birliğiyle onay edildiğini belirterek, Cemal yazi Avcı’nın ‘canavarca hisle öldürme’ suçundan cezalandırılmasını istek etti.

Mertcan Avcı’nın da ‘suç delillerini gizleme ve değiştirme eyleminde bulunması’, Cemal yazi Avcı’nın Daha önceki eşi naz Karagün, iş ortağı Şükrü Gökhan Orhan, annesi Ayten ve babası Selim Avcı’nın da ‘suç delillerini yok etmek ve gizlemek’ suçlarından cezalandırılmasını istedi.

Gültekin serisinin avukatı Rezan Epözdemir, adli denetim şartıyla dahada evvel hür bırakılan Mertcan Avcı’nın tutuklanması emeliyle tek sefer dahada savcılığa başvurdu. Mertcan Avcı, 21 Şubat’ta ‘canavarca hisle ve işkence çektirerek öldürme suçuna iştirakten tutuklandı.

MÜEBBET HAPSİ İSTENDİ

Muğla Cumhuriyet Başsavcı Vekili Ali harp Düzgün tarafından hazırlanan iddianamede, Mertcan Avcı’nın, Pınar Gültekin’in bulunduğu varildeki yangını önleyecek, sonlandıracak ve ağabeyini engelleyecek hiçbir eylemde bulunmadığına yer verilerek, ‘canavarca hisle ve işkence çektirerek öldürme suçuna iştirak’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet mapus cezası istendi.

MAHKEME İDDİANAMEYİ İADE ETTİ

İddianame, Muğla 3’üncü Ağır karar Mahkemesi’ne gönderildi. Mahkeme heyeti, suça direk etki edebilecek nitelikteki kanıtların toplanmadan hazırlandığı gerekçesiyle iddianamenin iadesine karar verdi. Muğla Cumhuriyet Başsavcısı Vekili Ali harp Düzgün, art iade kararına itiraz etti. Düzgün, itirazında Mertcan Avcı ile alakalı yürütülen soruşturmada, var verilerle toplanabilecek bütün kanıtların toplandığını, suçun işlendiği hususunda yeteri civarindan kuşku oluşturacak delil elde edildiğini anlattı.

SAVCILIĞIN İTİRAZI onay EDİLDİ

Savcılığın itirazını değerlendiren Muğla 1’inci Ağır karar Mahkemesi, iddianameyi onay etti. Kararda, itirazın kabulünün gerekçesi amaciyla “Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı’nda Pınar’ın kati vefat nedeni ile vakitinin belirlenmesi amaciyla var veriler bağlamında mümkün var olan bütün tespitler yapılarak iddianamenin düzenlendiği kanısı oluştuğundan, tekrar rapor alınmasının artık mahkemenin takdirinde olduğu, iddianamenin art iade kararının yerinde olmadığı kanınına varılmıştır” denildi.

MERTCAN AVCI’YA AVUKATIN İTİRAZIYLA 2’NCİ TAHLİYE

Mertcan Avcı’nın tutukluluğuna avukatı itiraz etti. İtirazı değerlendiren Muğla 3’üncü Ağır karar Mahkemesi, Avcı’nın var delil durumu, aynı delil vaziyetiyle sanığın tutuklanma taleplerinin reddedilmesi, kaçma şüphesinin olmaması, adli denetim önlemlerine uyması hasebiyle itiraz yolu açık olmak üzere tahliyesine karar verdi.

ANNE HAKKINDA DAVA

Cemal yazi Avcı’ya, 14 Şubat’ta görülen davanın 10’uncu duruşmasında, “Seni öldüreceğim, öldüreceğim köpek. Sen Niçin orada konuşuyorsun köpek?” diye hakarette bulunduğu gerekçesiyle anne adayi Şefika Gültekin hakkında, savcılık tarafından hazırlanan iddianamede, dört sene dört ay mapus istendi. İddianame, mahkeme tarafından onay edilerek, anne adayi Gültekin ile alakalı halk davası açıldı.

Davanın 16 Mayıs’ta görülen 12’nci duruşmasında savcı, esasa ait mütalaasını verdi. Savcı, mütalaasında Cemal yazi Avcı’nın ‘canavarca hisle işkence çektirerek ve tasarlayarak öldürmek’, kardeşi Mertcan Avcı’nın da ‘canavarca hisle ve işkence çektirerek ve tasarlayarak öldürme suçuna iştirak’ten ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmasını istek etti. Mütalaada naz Karagün, Şükrü Gökhan Orhan, anne adayi Ayten ve baba Selim Avcı’nın da ‘suç delillerini gizlemek ve yok etmek’ suçundan iki seneden 5 seneye civarindan hapisle cezalandırılmaları istendi.

KARARLAR İSTİNAF’A TAŞINACAK

Sanıklar, Bir gün evvel 13’üncü sefer hakim karşısına çıktı. Muğla 3’üncü ağır karar Mahkemesi’nde görülen davanın karar duruşmasında mahkeme heyeti, 23 aydır yakalanmis Avcı’ya evvel ağırlaştırılmış müebbet mapus cezası verdi derhal peşinden haksız tahrik indirimi uygulayıp cezayı 23 sene mapusa düşürdü. Sanığın tutuksuz yargılanan kardeşi Mertcan Avcı, annesi Ayten Avcı, babası Selim Avcı, boşandığı naz Karagün ve ortağı Şükrü Gökhan Orhan’ın ise beraatine karar verdi.

Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı, gündem konusu var olan karar ile alakalı gelişme yaşandı. Başsavcılıkça, Cemal yazi Avcı’nın aldığı 23 sene cezanın az bulunması ve kardeşi Mertcan Avcı’nın salıverilme kararlarının İstinaf’a taşınacağı açıklandı.

BAKANLIKTAN AÇIKLAMA

Aile ve yasamsal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, yasamsal medya hesabından yaptığı izahta kararı bakanlık olarak İstinaf’a götüreceklerini belirtti.

Bakan Yanık, paylaşımlarında şunları belirtti:

* “Muğla’da Pınar Gültekin’i canavarca katleden maznun ile alakalı verilen cezaya ‘ağır tahrik’ hasebiyle indirim uygulanmasını onay etmemiz mümkün değildir.

* En başından bu yana müdahil olup yakından takip etmekte olduğumuz davada, tasarlayarak ve kasten Pınar Gültekin’i toy yaşında hayattan ve sevdiklerinden koparan bu kişinin, indirim olmaksızın en ağır cezayı alması amaciyla kararı bakanlık olarak istinafa götüreceğiz.

* halk vicdanını ve adalete var olan güveni zedeleyici bu karara itiraz etmek, her birimiz amaciyla tek yurttaşlık hakkıdır.” DHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.