Pfizer ve BioNTech’in geliştirdiği aşı asemptomatik vakalarda yüzde 94 etkili-haberi

ABD’li ilaç devi Pfizer ve Prof. Dr. Uğur Şahin’in şirketi BioNTech tarafından müsterek geliştirilen koronavirüs aşısının asemptomatik vakalarda yüzde 94 tesirli olduğu açıklandı. Aşının organizasyon oranına, İsrail’de yapılan çalışmalardan elde edilen sonuçların derlemesiyle tek araya toplanan verilerle ulaşıldığı ifade edildi.

AŞI İNGİLTERE VARYANTINA KARŞI ETKİLİ

Dünya genelinde bilim insanları salgın süresince koronavirüsün yayılmasında en hatri sayilir büyüklükte etkenlerden birinin semptom göstermeyen vakalar olduğunu belirtmişti. mevzubahis organizasyon oranının, hastalığın yayılmasının yavaşlamasını sağlayacağı bilgisi paylaşıldı. Yapılan araştırmadaki başka çalışmada ise Pfizer/BioNTech aşısının İngiltere varyantı denilen ‘B.1.1.7’ varyantına karşı da tesirli olduğu ifade edildi. ama cenup Afrika varyantı denilen ‘B.1.351’ varyantı amaciyla Daha etkinliğin net ölçülemediği bilgisi paylaşıldı.

AŞININ ÇOCUKLARDA BİR ETKİSİ GÖRÜLMEDİ

İsrail’de yapılan bu araştırmada yaşları 6 ila 12 arasında değişen 600 çocuğun da Pfizer/BioNTech aşısını vurulduğu öğrenildi. Aşı yapılan çocukların hiçbirinde ağırbaşlı tek taraf tesire rastlanmadığı aktarıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir