Petrol piyasası için kritik gelişme: ‘Üretici ülkeler anlaştı’ iddiası-haberi

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı Bir takım üretici ülkelerden oluşan OPEC+ azalarının temmuzda takriben 600 bin varil imalat artışı üzerinde anlaşma sağlayacağı öne sürüldü.

Reuters’ın haberine göre, tek OPEC+ kaynağı, OPEC+’ın hatri sayilir büyüklükte olasılıkla temmuzda takriben 600 bin varil imalat artışı üzerinde anlaşma sağlayacağını söyledi.

OPEC+ evvelki aylarda imalatı gün içinde 432 bin varil artırmıştı. karar Avrupa Birliği’nin Rus petrolüne dönük yasağıyla birlikte yakit piyasasındaki sıkılaşma endişelerinin artmasının derhal peşinden alındı.

SUUDİ ARABİSTAN DA HAZIRLIK YAPTI

Öte istikametten Suudi Arabistan, Financial Times’da bulunan ve kaynaklara dayandırılan habere göre Batılı devletlerin uyguladığı yaptırımlar hasebiyle Rusya’nın yakit üretiminde bariz tek düşüş görülmesi vaziyetinde yakit üretimini artırmak amaciyla hazırlık yaptı.

Haberde, tek diplomatik kaynağın Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) imalatı derhal artırabilmek ile alakalı müzakereler gerçekleştirdiği ifade edildi. Haberde kararın bu erken yapılacak OPEC+ toplantısında açıklanabileceği ifade edildi.

Suudi Arabistan, yakit İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve Rusya’nın önderliğinde başka üreticilerin oluşturduğu OPEC+ azaları arasında en çok imalatı gerçekleştiren ülke.

PETROL BİR MİKTAR GERİLEDİ

Petrol fiyatları, nihayet günlerdeki yükselişin derhal peşinden yatırımcıların kâr realizasyonuna gitmesi ve bugünkü OPEC+ toplantısı döneminden evvel Suudi Arabistan’ın ABD’nin çağrısına cevap vererek imalatı artırabileceği istikametindeki haberin derhal peşinden tek miktar geriledi.

Hafta başında 120 doları gören Brent olmamış petrolünün varil ücreti bu haberlerin derhal peşinden yüzde tek gerileyerek 115 dolar düzeyinde gerçekleşti. AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ olmamış Petrolü de yüzde 1’e yakın kıymet kaybederek 114 dolara geriledi.

Hafta başında Avrupa Birliği’nin Rusya’dan yakit ithalatını hatri sayilir büyüklükte ölçüde azaltmak ile alakalı uzlasma sağlamasının ve Çin’in corona virüsü yasaklarını gevşetmesinin ardından  yakit ücretleri kati yükselmişti.

AKARYAKITI ETKİLİYOR

Petrol ürünlerinin fiyatlarındaki artış ise akaryakıta direk yansıyor. Akaryakıt fiyatlarındaki artış ise enflasyonla boğuşan küresel piyasaları güç vaziyette bırakıyor. Akaryakıtın yükselmesi neticesi halihazırda güç vaziyette var olan lojistik sektöründe maliyetlerin artması tüketici fiyatlarını da yukarıya yönlü baskılıyor.

Petrol fiyatları, Türkiye’de de akaryakıt fiyatlarının direk belirlenmesinde mühim tek etken. Tamamlanmış yakit ürünleri olmamış petrolden rafine edildiği için, olmamış petrolün ücretinin artması vaziyetinde bütün tamamlanmış ürünlerin ücretleri da artıyor.

Borsada müspet seyretme sürüyor: İşte yükselişin sebepleri İlginizi Çekebilir Borsada müspet seyretme sürüyor: İşte yükselişin sebepleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir