Pelin Karahan’ın hayali ihracat yapmakla suçlanan eşi Bedri Güntay, açıklama yaptı: İddiaları kabul etmiyorum, mağduruz-haberi

Pelin Karahan’ın iş insanı eşi Bedri Güntay ile alakalı ‘hayali ihracat’ suçlaması ile dava açıldı. 18 seneye civarindan hapsi istenen Güntay, ihracatını yapmadığı parfümler üzerinden KDV iadesi almakla suçlanıyor. Güntay’ın da aralarında olduğu 7 maznun ekim ayında hakim karşısına çıkacak.

3,6 MİLYON dolar degerinde sahte FATURA MI DÜZENLENDİ?

İddianamede bulunan bilgilere göre; Bedri Güntay’a ait Yenigün Temizlik ve Servis şirketi, E. Kimya AŞ’ye ait 6 ayrı dışsatım beyannamelerini birebir kopyaladı. E. Kimya’nın gerçekte yapılan ihracatı 333 bin dolar olurken, Yenigün Temizlik yerine oluşturulan beyannamede 3,6 milyon dolarlık sahte fatura düzenlendi. Firma bu sayede 3.7 milyon Lira KDV iadesi almaya dogruluk kazandı. Savcılığın iddiası; gerçekte olmayan 10 bin 80 şişe parfüme ait dışsatım işleminin sahte evraklar düzen ederek yapılmış benzeri gösterildiği yönünde.

BEDRİ GÜNTAY: MAĞDUR DURUMDAYIZ

Soruşturma kapsamında ifadesi alınan Bedri Güntay, “Firma olarak mağdur durumdayız. Alıcı firmayı tanımıyorum. Ambarlı Gümrüğü’nde 2019 seneninde rastgele tek dışsatım işlemimiz olmadı. İhracat beyannameleri ve ekinde düzen eden faturalar benim muhasebe kayıtlarımda yer almıyor. Düzenlendiği söylenen beyannameler benim bilgim dahilinde düzenlenmemiştir” dedi.

“MESNETSİZ İDDİALARI onay ETMİYORUM”

Konuyla alakalı tek medya izahı yapan Bedri Güntay, şu ifadelere yer verdi: “Bugün medya yayın uzuvlarında şahsım ile alakalı çıkan asılsız haberleri üzülerek öğrenmiş bulunmaktayım. verilerin saptırılarak şahsım ve ticari hayatıma baz alinarak bu mesnetsiz iddiaları onay etmediğimi kati tek dille ifade eder, neden verilerin çarptırılarak şahsım aleyhine oluşturulmaya çalışılan algının gerekse de yargı sürecinde var olan tek olayın kişisel haklarım göz ardı edilerek paylaşılmasıbizi derinden üzmüştür.”

“BU OLAYLAR bendeniz ŞİRKET YETKİLİSİ DEĞİLKEN alana GELDİ”

“Söz mevzu haberlerde bulunan beyannameler şirket yetkilisi olmadığım dönemde yetkilendirilen alan Gümrük Müşavirliği tarafından verilmiş olup alan Gümrük Müşavirliği ve yetkilileri bu vekaleti kötüye kullanarak rastgele tek yönerge almaksızın tek başına devinim etmiş ve şirket yetkilisine bilgi dahi vermeksizin verilen vekâletnameyle işlemler yapmıştır. mevzu hakkinda ilgililer ile alakalı hatali duyurusu yapılmış olup ilgililer ile alakalı cezai tahkikat başlatılmıştır. Yetkilisi olmadığım dönemde verilen ve şirket yetkilisin buyruk ve direktifi olmaksızın yapılan birtakım işlemlerden sorumluluğum bulunmayıp habere mevzu dosya kapsamında bu minvalde tek delil veyahut bilgi de var değildir.”

“KONUNUN MAĞDURUYUZ”

“İlgili veriler yargı mercileri ile paylaşılmış, konunun mağduru olarak yer aldığımız dosyada İhtiyaç duyulan izahatlerimizin yapılmasının yanı sıra ilgililer ile alakalı hatali duyurusu başta olmak üzere yasal asama başlatılmıştır. Şahsım ve ticari hayatıma karşı yapılan bu saygınlık suikastı vakit yüzüne çıkacak ve kimse emeline ulaşamayacaktır. Bu süreçte çıkan bu haberler hiçbir dahlimiz olmayan beni ve ailemi derinden üzdüğünü belirtmek isterim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.