Papa ile görüşen Aylan bebeğin babası: Tabloyu insanların o olayı hatırlaması için verdim-haberi

Katoliklerin ruhani öncüsü ve Vatikan hükümet Başkanı Papa Francis, Irak ziyareti kapsamında geldiği Erbil kentinde, 2015’te Bodrum‘da lastik botun batması neticesi sahile vuran cansız bedeniyle kalp burkan ve hayat gündemine gelen Suriyeli Aylan Kurdi bebeğin babası Abdullah Kurdi ile görüştü. Papa’ya Aylan bebeğin ölümünü yansıtan tek tablo da armağan eden Kurdi, hatri sayilir büyüklükte reaksiyon çekti.

“CELLADINA AŞIK OLMUŞ” YORUMLARI YAPILDI

Dünyada Batı’nın zulmü ve emperyalist anlayışıyla yaşanan sayısız trajediden biri var olan Aylan bebek olayında baba Kurdi’nin Papa’ya armağan sunmasını yasamsal medyada Bir hayli kullanıcı ‘Celladına aşık olmak’ şeklinde yorumladı.

“7 MART BENİM DOĞUM GÜNÜMDÜ”

Kurdi, Papa ile görüşmesinin detaylarını anlattı. Papa’nın alçak gönüllülüğünden dolayı çok mutluluk dolu olduğunu belirten Kurdi, barış mesajları olduğunu kaydederek, “Bu müzakere amaciyla göstermiş olduğu alçak gönüllülüğüne gözlerim inanmadı, çok mutluluk dolu oldum. 7 Mart’ta görüştük. O vakit benim doğum günümdü. Papa ile görüşmek benim amaciyla en iyi doğum bugünü oldu. Zira o Sahiden alçak gönüllü tek insan. Mültecilere yardım etmeyi çok seviyor ve barış mesajları veriyor. bu sebeple heyecanlanmıştım müzakereden dolayı” diye konuştu.

“BÜTÜN İNSANLARIN EŞİT OLMASINI DİLİYORUM”

Papa’ya erkek çocuğunun çizildiği tabloyu verdiğini belirten Abdullah Kurdi, “İnsanlar o tabloya bakarak Erkek çocuğumun çektiği acıları hatırlasın, diye verdim o tabloyu. bütün hayat kapılarını hayır amaciyla açtı ama ne yazık ki unutuldu dahada sonra. bendeniz bu tablo aracılığıyla insanların hatırlamasını istedim. Tabloyu görüp hatırlasınlar ve kalplerini sevgi amaciyla açsınlar, barış amaciyla açsınlar. bütün yeryüzünde Sulhun sağlanmasını diliyorum, benim isteğim bu. bütün insanların eşit olmasını diliyorum. Hiç kimse kimsenin yüzüne kapı kapatmasın. Birisi diğerinin ihtiyacı olursa kapısını açsın çünkü o Sahiden muhtaçtır. Bundan eminim ki allahın izniyle mültecilere karşı nazar değişecektir çünkü insanoğlunun kalbi var ve insanlığa karşı bağı var. İnsanların kalbini açıp bu olayları anımsaması lazım. bütün insanlardan kalplerini iyilik amaciyla açmalarını diliyorum. Savaşlar bitsin, normal tek hayat yaşayalım, bundan çok tek isteğimiz yok” dedi.

“TABLOYU GÖRÜNCE ÇOK ÜZÜLDÜ”

Papa’nın tabloyu görünce gözyaşlarının akacağını hissettiğini ve ağlamaması amaciyla konuyu değiştirmeye çalıştığını laf eden Kurdi, “Hediye ettiğim tabloyu görünce çok üzüldü. Papa’nın gözyaşlarının akacağını hissettim. ihtiyar ve hatri sayilir büyüklükte tek insan olduğu amaciyla bendeniz konuyu değiştirmeye çalıştım, üzülmesin ve ağlamasın, diye. Benim kalbim ağladı içeride ama sustum, nefesimi tuttum, çok üzülmesin, diye atmosferi değiştirmeye çalıştım. Ellerini havaya kaldırdı ve benim amaciyla dua etti. Savaşta olsun, denizde olsun can veren her biri amaciyla de dua etti. Elini omuzuma attı ve bana ‘İnşallah ailen cennettedir’ dedi. bunun için çok sevindim ben. Bu benzeri vaziyette tek insanın duygularını dile getirmesi çok zor, siz bunu tahayyül edemezsiniz” diye konuştu.

“PAPA, BANA MADALYON HEDİYE ETTİ”

Çocuklarını kaybettikten ardindan hayatını çocuklara hizmet etmek amaciyla adadığını belirten Kurdi, can veren çocuklarının ismini verdiği ‘Aylan ve Galip’ isminde yardım kuruluşu kurduğunu dile getirerek, “Ben şu vakit tek hayır kuruluşu kurdum. ‘Aylan ve Galip Kurdi’ isminde tek hayır kuruluşu. Çadırlarda bulunan çocuklara yardım ediyoruz. özellikle Yalnızca çocuklara. Çocuklarımın ölümünden ardindan hayatımı çocuklar amaciyla adadım, elimden geldiği civarindan çocuklara hizmet edeceğim. Daha minik tek dernek, allahın izniyle ileride dahada da büyür” dedi.Papa’nın kendisine madalyon verdiğini de söyleyen Kurdi, “Papa bana tek madalyon verdi. Benim amaciyla hayatımdaki en hatri sayilir büyüklükte armağan oldu. Bu madalyon sanırım çok mühim tek şey, olmasaydı vermezdi” diye konuştu.

“TÜRKİYE DEVLETİNE ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Ülkesindeki savaşın bitmesini istediğini kaydeden Abdullah Kurdi, Suriyelileri barındırdığı ve yardım ettiği amaciyla Türkiye’ye teşekkürlerini iletti. Kurdi, “İlk başta Suriye’deki ülkemizdeki savaşın bitmesini istiyorum. Sulhun sağlanmasını diliyorum, en hatri sayilir büyüklükte dileğim bu. İnsanların memleketlerine dönmesini diliyorum. ülkemiz devletine çok teşekkür ediyorum, Suriyeli kardeşlerimizi barındırdığı için. Sayımız çok, dahada çok destek diliyoruz. Türkiye’de Suriyelilerin sayısının çok olduğunu biliyoruz. Türkiye, bu konuyla alakali elinden geleni yaptı. Erbil başkonsolosuna çok teşekkür etmek istiyorum, beni ofisinde karşıladı, ağırladı, çok saygıdeğer tek beyefendi. Bana Türk Kızılay ile birlikte iş birliği öneri etti ve Kızılay’la birlikte burada çadırlarda bulunan çocuklara yardımda bulunacağı sözünü verdi. Kürt Bölgesel Yönetimi’nin de çok yardımları oluyor, onlara da çok teşekkür ediyorum” dedi.

“TÜRKİYE VATANDAŞLIĞINI SEÇTİM”

Ailesini kaybetmesinin derhal peşinden Bir hayli ülkenin kendisine yurttaşlık öneri ettiğini ama hiçbirini onay etmeyerek, Türkiye’yi seçenek ettiğini aktaran Abdullah Kurdi, Türkiye’nin elemli olaydan ardindan kendisine muavin olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan ile de görüştüğünü laf eden Kurdi, “Benim ailem can verdikten ardindan yeryüzünde hiçbir isteğim kalmadı. ülkemiz devleti olaydan ardindan ailemin naaşlarını Kobani’ye götürmem amaciyla yardımda bulundu. hükümet de bana yardım etti Kobani’de ardindan benimle görüşüldü ve bana Türk yurttaşı kimliği öneri edildi, onay ettim. İlk başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile telefonla görüştük, kendisiyle ve eşiyle görüştük. Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşinin olaya değin çok üzüntüleri vardı. Bu duyguları nasıl ifade edebileceğimi bilmiyorum” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir