Pandemide iyot kullanımı patladı, tiroid zehirlenmeleri arttı-haberi

İtalya’nın Milano şehrinde geçtiğimiz hafta düzen eden ve 100’e yakın ülkeden dört bine yakın metabolizma hastalıkları ve endokrinoloji uzmanının katıldığı Avrupa Endokrinoloji Kongresi’nde (ECE 2022) dikkat çeken konuların başında, pandemi döneminde kontrolsüzce kullanılan vitamin destek ürünlerinin bedende yarattığı menfi etkilerin konuşulduğu oturumlar yer aldı.

FONKSİYONLARIN BOZULMASINA neden OLUYOR

Bağışıklığı kuvvetli tutmak ve coronayı dahada hafif geçirmek kaygısıyla özellikle D vitamini, selenyum ve iyot benzeri mineral ve vitamin desteklerinin doktor denetimi olmadan yoğun tek şekilde kullanılması, başta kalp böbrek sistemi olmak üzere, tiroit fonksiyonlarının da bozulmasına neden oluyor.

Avrupa Endokrinoloji Derneği Üyesi Prof. Dr. Okan Bülent Yıldız, aşırı iyot kullanımı hasebiyle ülkemizde de zehirli guatr vakalarında artış yaşandığına işaret etti. Prof. Dr. Yıldız, doktor denetimi olmadan, eksikliği tespit edilmeden eş arkadaş tavsiyesiyle çok dozlarda kullanılan D vitaminin kalp ve böbreklerde, iyodun ise tiroit bezinde tahribata yollar açarak zehirli guatr vakalarında artışa yollar açtığını kaydetti:

VİRÜSTEN müdafaa etmek YERİNE TİROİT HASTASI OLDULAR

– Vücudumuzda hormonların neden az gerekse çok olması, sağlık sorunlarına yollar açıyor. Hormonların istediğimiz düzeylerde olabilmesi amaciyla bunların yapımlarında kullanılan minerallerin de istediğimiz oranda bulunması lazım.

– Dışarıdan alınan mineraller içinde en önemlilerinden tek tanesi iyi iyot. İyodun, tiroit hormonunun yapımında rolü var. ama pandemi döneminde yaşadığımız mühim tek problem, Covid-19 enfeksiyonundan müdafaa etmek amaciyla kişilerin kontrolsüz tek şekilde eser element kullanımına başlamaları oldu.

– İyot kullanımı da kontrolsüz şekilde arttı. Öyle ki dışarıdan çok oranlarda iyot alınması bize, coronadan savunma değil, tiroit hastalıklarının artışı olarak art dönmeye başladı. Dışarıdan çok doz iyot almanın yollar açtığı sorunların başında ise hipertiroidi, Başka bir deyişle tiroit hormonlarının kanda yükselmesi veyahut zehirli guatr geliyor.

– çok miktarda iyot, vücudumuzun tiroit bezini yabancı tek doku benzeri onay etmesine neden olabiliyor ve tiroit tahribatına yollar açarak hipotiroidi dediğimiz tiroit bezinin az çalışmasına da neden olabiliyor. (DHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir