Pancar üreticisi: Ceza yemekten bıktık, artık ekmeyeceğiz-haberi

Eskişehir’in Keskin Mahallesi’nde tarım üreticisi çiftçiler, cumhuriyet milletçe partisi Eskişehir mebus Utku Çakırözer’e sıkıntılarını anlattı. geçen sene Türkiye’de tesirli var olan kuraklık hasebiyle imalat kotalarını dolduramayan pancar çiftçileri on binlerce liralık kota cezaları ile karşı karşıya kaldıklarını söyledi.

70 YILDIR PANCAR EKERİZ, bundan sonra EKMEYECEĞİM

Milletvekili Çakırözer, Eskişehir Tepebaşı kazasina bağlı Keskin Mahallesi’ndeki rençperlerin sorunlarını dinledi. Keskinli pancar üreticisi Osman Yalçın, “Dedemden beri pancarcıyız. bendeniz çocukluğumdan bu yana 70 senedir pancar ekerim. Ama artık ekmeyeceğim. 200 ton kotam var. Kuraklık hasebiyle barajda su bitti, yer altı suları dahi bitti. Az sulayabildik. 150 ton mahsul çıktı. Kotamı dolduramadım diye alacağımdan 7 bin 500 Lira kestiler. ‘Kuraklık var, pancar verimi düştü’ dedik hiç kimse dikkate almadı” dedi.

“ÜRETİRKEN karar ÖDEMEKTEN BIKTIK, bundan sonra EKMİYORUZ”

Pancar üreticisi Ahmet Koç ve erkek çocuğu Murat Koç da kotalarını dolduramadıkları hasebiyle 80 bin Lira kota cezası ödemek zorunda kaldığını açıkladı. Ahmet Koç, “5 ayrı pancar sözleşmemizden toplaminda 80 bin Lira kota cezası geldi. Bazılarında alacaklı değil borçlu dahi çıktık.

Aslında sözleşmelerde ‘Kuraklık mücbir sebeptir’ yazar. Çok da kuraklık yaşandı. Ama cezalarımızı affetmediler. Biz de hemide üretip, ayni vakitte da karar yemekten bıktık. Bıçak kemiğe dayandı. yila pancar ekmiyoruz. Bu köyde pancar eken 12 kişiydi, şimdi iki kişi kaldı. Rençper üretmesin diye ellerinden geleni yapıyorlar. Her şey ithal geliyor, şekeri de ithal getirirler artık” şeklinde reaksiyonunu dile getirdi.

“İTHAL EDECEĞİNE BİZE DESTEK VER”

Hububat üreticisi Ali İhsan Gürbüz çiftçinin en hatri sayilir büyüklükte derdinin girdi maliyetlerindeki fevkalade artışlar olduğunu dile getirerek şunları söyledi:

“Artık sayılı çiftçi kaldık. Üretecek erkek yok. bendeniz şu anda kendimi enayi benzeri hissediyorum. Neden? TMO ithal arpa getiriyor dört liradan. 2,5 liraya yemciye veriyorum diyor. Bizim ürünümüz kazanç etmiyor. Bunu bunun benzeri yapacağına, kendisinin çiftçin üretsin 2,5 liraya. Dışarıdan Niçin dört liraya getirip, 2,5 liraya satıyorsun.

Mazotu bize ahenk gösteren versin, gübreyi pahali olmayan versin başka tek şey istemiyoruz. Sözde ‘mazotun yarısını vereceğiz’ dediler. bendeniz dönümüne 10 litre mazot yakıyorum. tek litre parası dahi gelmiyor elime.”

“MAZOT VE GÜBREDE DESTEK VERİLSİN”

Keskinli başka tek çiftçi ise, “Gübre ile mazotun yansıması çiftçiye ağır oluyor. her biri çiftçinin tepesinde gıdaklayıp duruyor. Biz üretimden kaçmıyoruz. Mazotta, gübrede destek verilsin. Pancar ekibi var, çapası, sökümü, traktörü var! seviye var, ama kazanç kazanamadığımız amaciyla hepsini kızağa çektik” diye konuştu.

 “EL ELDE, BAŞ BAŞTA KALIYOR”

Keskinli besici İlkay Şen ise, yükselen yem ücretleri ve yoksun gelen desteklerden dert yandı. Şen, “Geçen sene 65 liraya aldığımız yeme şimdi 240 liraya imzasini attım. Yem ücreti 4’e katlandı, ama üç senedir bendeniz kurbanlığımı aynı ücrete satıyorum. tek kurbanlık normalde 1500, 1600 liraya satılıyor. 1500 liralık hayvanı yetiştirmek amaciyla 1700 Lira kazanç harcıyoruz. El elde, baş başta kalıyor” diye konuştu

“YAĞ KUYRUKLARINDAN ardindan ŞEKER KUYRUKLARI BAŞLAYACAK”

Keskinli rençperlerin sıkıntılarını dinleyen mebus Çakırözer, rençperlerin kota cezalarını bağışlaması ve mazot-gübre desteğinin artırılması çağrısında bulundu. Çakırözer şunları söyledi:

“Kendi kendine yetebilen ülkemizin tarımda nasıl dışa bağımlı vaziyete getirildiğini Ukrayna krizinde tek sefer dahada gördük! Şimdi sınırsız ve belgesiz ithal yetkisi verildi. Oysa Ukrayna’dan ithalatı kolaylaştırmak adina kendisinin çiftçimizi desteklemeliyiz. Keskin’de gördüklerimiz kaygı verici. Eskişehir’de ve genelde, Türkiye’de başta pancar üreticisi olmak üzere çiftçimiz artık üretmekten vazgeçme noktasına gelmiş.

Keskin’de Önceden 20 pancar üretici varsa şimdi tek iki kişi ama kalmış. bunun benzeri giderse mutfakta tüketecek şeker bulamayacağız. Yağ kuyruklarından ardindan şeker kuyrukları başlayacak. En esas gıdamız ekmeğin ücreti çok artacak.  hükümet olmak çiftçinin yanında olmaktır. Yapılması gerekenler belli. Çiftçimize gübre, mazot ve yemdeki astronomik ücret artışlarını karşılayacak destekler verilmeli. Kuraklık hasebiyle imalatı azalan pancar üreticimizin kesilen kota cezaları affedilmeli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir