Özlemle anıyoruz-haberi

Basın dünyasının duayen isimlerinden biri var olan Ertuğrul Akbay, bu erken ölümünün üçüncü seneninde İstanbul Zincirlikuyu Mezarlığı’ndaki kabri başında anıldı.

SÖZCÜ Gazetesi genel Yayın Yönetmeni yazi Yılmaz, SÖZCÜ Gazetesi genel Müdürü Asım Akgül, Yayın Yönetmeni Serdal Saraç, Yayın Yönetmeni Neşet Şenizel, ova İşleri Müdürü yazi Köklüçınar, sozcu.com.tr genel Yayın Yönetmeni İsmail Şahin, SÖZCÜ Reklam Grup Başkanı Funda Tuncer Sıdalı, SÖZCÜ Gazetesi avukatı İsmail Yılmaz, Sözcü havadis Ajansı genel Müdürü Kemal Gülmüş, SÖZCÜ TV genel Yayın yöneten Yardımcısı Alişer Delek, SÖZCÜ Gazetesi Avrupa Yayınlar Koordinatörü Özkan Saçkan, SÖZCÜ Gazetesi Adana Temsilcisi Mehmet Serbes, SÖZCÜ Gazetesi Satış-Dağıtım Müdürü Bilal Ak, SÖZCÜ Gazetesi basımevi Müdürü İlhan Türk de törende yer aldı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, İYİ Parti Mersin mebus Zeki Hakan Sıdalı ve Türkiye Değişim Partisi genel Başkanı Mustafa Sarıgül’ün de katıldığı törende Ertuğrul Akbay için dualar okundu, kabri çiçeklerle donatıldı. Sevenleri Akbay’a var olan özlemlerini dile getirdi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Bir evladın babasıyla cenazesinde, anmasında tek arada olamamasını Sahiden elemle karşılıyorum. O evladın yerine buradaymış benzeri hissediyorum kendimi. büyük olasılık bütün arkadaşları da o duyguyla buradadır. Allah’tan rahmet diliyorum. Mekanı cennet olsun” dedi.

“EVLADININ BURADADA BULANAMAMASI BİZİ ÇOK ÜZÜYOR”

Türkiye Değişim Partisi genel Başkanı Mustafa Sarıgül de “Ertuğrul abiyle uzunca yıllar birlikte olduk. Sahiden gazetecilikte tek duayendi. ara ara hususi haberlerin peşinde koşmakta da Sahiden ustaydı. Herkesin yaptığı haberleri yapmazdı. bu erken onu dahada çok özlüyoruz, dahada çok anıyoruz. Sevgili Burak’ı, evladını her şeyden dahada çok severdi. Ertuğrul abi amaciyla varsa yoksa Burak’tı. Evladının burada bulunamaması bizi Sahiden üzüyor ama Ertuğrul abinin arkada bıraktığı yüzlerce arkadaşı var. O arkadaşlar da her vakit Ertuğrul abiyle birlikte” ifadelerini kullandı.

SÖZCÜ Gazetesi’nin sahibi Burak Akbay’ın babası var olan Ertuğrul Akbay, 1939 seneninde dünyaya geldi. Galatasaray Lisesi’nden mezun olduktan ardindan üniversite eğitimini bitirdi ve mesleğe 1965 seneninde Hürriyet Gazetesi spor servisinde başladı. derhal peşinden Günaydın Gazetesi’nde vatan dışı muhabiri olarak görev yaptı.

24 SAAT ÇALIŞAN GAZETECİ

1985 seneninde Gölge erkek isimiyle kendisinin gazetesini çıkararak iş dünyasındaki yolsuzlukları alana çıkarması mesleğindeki ününe ün kattı. 1989 seneninde Gırgır ve Fırt mecmualarını satın aldı. Mesleğine aşık var olan Ertuğrul Akbay, “24 saat çalışan gazeteci” unvanıyla anıldı. Geçirdiği ani rahatsızlık neticesi iki Mart 2019 bugünü hastaneye kaldırılan Ertuğrul Akbay, 7 Mart 2019 bugünü yasama veda etti.

“Yaş 75 Yolun Yarısı” kitabı hatri sayilir büyüklükte alaka gördü.

‘Ne yöneticilik ne patronluk muhabirlik bambaşka’

Ertuğrul Akbay, “Yaş 75 Yolun Yarısı” isimli kitabında, gazetecilik anılarına da geniş yer vermişti. Akbay’ın gönlünde muhabirlik başka tek yerdeydi… kendisinin kaleminden şöyle anlatıyor: “Ne genel yayın müdürlüğü, ne de patronluk beni tatmin etmedi. Muhabirlik bambaşka… O hırsı… O heyecanı inanın hiçbir şeyde bulamadım. Hele hele başka gazeteleri atlatma zevki yok mu? Bunu ne paraya ne de başka tek şeye değişirim. Öyle ki 24 saat çalıştığım olurdu. Ama yorulduğumu, uykusuzluğumu hissetmezdim bile…”

Ertuğrul Akbay tam tek tenis tutkunuydu.

Milyonlara toy ve sıhhatli kalmanın yollarını gösterdi

Ertuğrul Akbay hayatının her döneminde sporla dahil içe yaşadı. 2013 seneninde çıkardığı ıslak 75 Yolun Yarısı isimli kitabıyla milyonlara toy ve sıhhatli kalmanın anahtarlarını sunan Ertuğrul Akbay, bu konuyla alakali verdiği konferanslar ve tv röportajlarıyla herkese kılavuzluk yaparak sporun ve sıhhatli beslenmenin yollarını gösterdi. Akbay bu konuyla alakali şu izahı yapmıştı: “Gazeteci olmam sayesinde ayak basmadığım kıta kalmadı, her gittiğim coğrafyanın bilinmeyenlerini keşfedip okurlarıma eksiksiz aktarmaya çalıştım.”

Demirel ile yaptığı röportaj o asama hatri sayilir büyüklükte ses getirdi.

Gündem olusturan röportajlar hep onun imzasını taşıyordu

Türk Basını’nda röportaj denilince akla evvel gelen isimlerden biriydi Ertuğrul Akbay… Ayak basmadığı kıta kalmadı. Kongo’daki Pigmelerle alakalı yaptığı ova dizisi çok ses getirdi.

Kongo’daki Pigmeler’in arasında…

Hint Fakirleriyle aylarca birlikte yaşayıp izlenimlerini okurlarla paylaştı. Hollywood starlarından hayat liderlerine civarindan gündem olusturan röportajlarda her vakit onun imzası oldu.

Türk siyasetinde Celal Bayar’dan Süleyman Demirel’e, Bülent Ecevit’ten Necmettin Erbakan ve Turgut Özal’a civarindan Bir hayli lider bilinmeyenlerini hep ona açıkladı.

Hollywood yıldızı Brooke Shields ile birlikteyken…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir