Oxford araştırması: Sebze tüketmek kalp krizini önlemek için yeterli değil-haberi

İngiltere’de Oxford Üniversitesi tarafından yürütülen tek araştırmada, sebze tüketmenin tek başına kalp hastalığı rizikonunu azaltmadığı tespit edildi.

Araştırmacılar, 12 senedir sağlık vaziyeti itinali takip edilen 400 bin kişinin verilerini inceledi. Bu süreçte 18 bin kişi kalp krizi ve nüzul benzeri ağırbaşlı sağlık problemleri yaşadı.

Katılımcılara hergün olarak ne civarindan sebze yedikleri soruldu ve veriler kalp hastalığı oranlarıyla karşılaştırıldı.

Sonuçlar, en çok sebze tüketenlerin kalp meselesi hayata olasılığının asgari sebze tüketenlere göre yüzde 15 dahada az olduğunu gösterdi. Pişmiş sebze yemenin ise hiçbir ayrım yaratmadığı tespit edildi.

Refah durumu, spor ve hayat tarzı benzeri faktörler devreye girdiğinde ise, çiğ sebze yiyenlerin kalp meselesi hayata riskinin diğerleriyle derhal hemen aynı seviyede olduğu görüldü.

Araştırma, brokoli, havuç ve nohut benzeri yiyecekleri çok tüketmenin kalp ve damar hastalıklarına karşı tek başına savunucu tek tesiri olmadığı neticenine ulaştı.

Araştırma ekibinden Dr. bendeniz Lacey, “Dengeli beslenmek ve sıhhatli kiloyu savunmak sıhhatli hayatın ve kanser benzeri ağırbaşlı hastalıkları engellemenin mühim tek parçası” dedi.

Öte istikametten araştırmacılar, sebze yemenin dengeli beslenmede ve sıhhatli kiloyu korumakta mühim olduğuna da dikkat çekti.

Uzun süreli parasetamol kullanımı kalp krizi rizikonunu artırıyor İlginizi Çekebilir Uzun süreli parasetamol kullanımı kalp krizi rizikonunu artırıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir