Olumsuz hava koşulları nedeniyle bazı ilçelerde denize girmek yasaklandı-haberi

İstanbul’da bayramın üçüncü bugünü sıcak havayı fırsat iyi bilen vatandaşlar sahilleri doldurdu.

Şile’deki Ayazma Plajı’nda erken saatlerinde denize giren üç kişi tek vakit ardindan dalgalara kapılarak gözden kayboldu. Cankurtaran ekipleri, dalgalar hasebiyle yurttaşları deniz kenarından uzaklaştırdı. Kaybolan üç kişiden birinin cesedine ulaşıldı. Bu kişinin Suriyeli olduğu öğrenildi. İki kişiyi arama çalışmaları ayni ritimde devam ediyor. Kızılcaköy Plajında da tek kişi boğuldu. Şile Kaymakamlığı alanda denize girmeyi yasakladı.

JANDARMADAN SAHİLDE DENETİM

İstanbul İl zaptiye Komutanlığı ekipleri, plajlarda suda boğulmalara karşı atlı birliklerle denetim yaptı.

Jandarma Asayiş ekipleri, Motosikletli Asayiş ve Trafik ekipleri, zaptiye Trafik Timi, Su Altı Arama-Kurtarma Timi ve Atlı zaptiye Timi olmak üzere toplaminda dört bin 419 personelle İçişleri Bakanlığı genelgesi çerçevesinde denetim gerçekleştirdi.

SARIYER’DE DENİZE GİRMEK YASAKLANDI

Jandarma Sualtı Arama Kurtarma ekipleri, yurttaşları suda boğulmalara karşı uyardı. Sarıyer Gümüşdere Plajı’nda atlı timle denetim yapan ekipler, menfi sema koşulları ve aşırı dalga hasebiyle vatandaşların denize girmesinin riskli ve yasak olduğunu duyurdu.

Plajda görevli cankurtaranlar, megafonla da bu ikazı vatandaşlara iletti. Anonsların derhal peşinden vatandaşlar plajları boşalttı.

Jandarmalar da denizdeki akıntı ile alakalı halka bilgilendirici broşürler dağıttı.

SAKARYA, KOCAELİ VE DÜZCE’DE DE YASAK

Sakarya, Kocaeli ve Düzce’nin kıyı kesimlerinde de şiddetli rüzgar ve yoğun dalga hasebiyle denize girilmesi yasaklandı.

Sakarya’nın Karasu, Kocaali ve Kaynarca ilçelerinin kıyı kesimlerinde erken saatlerinden bu yana şiddetli rüzgar ve yoğun dalga tesirli oluyor.

Sahillerde görevli var olan Büyükşehir Belediyesi cankurtaran ekipleri, yurttaşları denize girmemeleri ile alakalı uyarıyor.

YOĞUN DALGA VAR

Karasu Belediye reis Yardımcısı İsmail Karakaş, yaptığı açıklamada, bayram tatili dolayısıyla kazada yoğunluk yaşandığını söyledi.

Yoğunluğun sahile de yansıdığını aktaran Karakaş, alanda tesirli var olan şiddetli rüzgar hasebiyle denizde yoğun dalgalar oluştuğunu kaydetti.

Vatandaşların rastgele tek olumsuzlukla karşılaşmaması amaciyla kıyı kesiminde denize girişlere destur verilmediğini aktaran Karakaş, şunları kaydetti:

“Sadece denize girme ile alakalı tek kısıtlama getirildi. Vatandaşlarımız kumsalda tatillerine ayni ritimde devam edebiliyor. İnşallah rüzgarın azalmasıyla dalga tesirini kaybettiğinde denize girme ile alakalı sıkıntı kalmayacak. Bugün, başka ilçelerimizde olduğu benzeri ilçemizde de denize girme noktasında kısıtlama bulunmaktadır. Tatilcilerimizin, bu kısıtlamanın can güvenliği açısından sıkıntı oluşturmaması amaciyla uygulandığını bilmelerini ve titiz tek şekilde bunun için uymalarını istiyoruz.”

KOCAELİ VALİSİ’NDEN AÇIKLAMA

Kocaeli’nin Kandıra kazasinda de Bir gün evvel başlayan rüzgar tesirini sürdürüyor.

Kandıra Kaymakamlığınca rüzgarlı sema hasebiyle Cebeci, Kumcağız, Sarısu ve Bağırganlı’da tertemiz tek duyuruya civarindan tatbik edilen denize girme yasağı kaza genelinde yaygınlaştırıldı.

Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, yasamsal medya hesabından yaptığı paylaşımda, yasaklamanın bütün kazada olabilitesi çok olacağını belirterek, “Kandıra ilçemizde tatil yapan kıymetli misafirlerimiz, aşırı dalga ve menfi sema koşulları hasebiyle denize girmeniz sema koşulları düzelinceye civarindan yasaklanmıştır. Can kayıpları yaşamamak amaciyla lütfen ikaz ve ikazlara uyalım. Anlayışınız amaciyla çok teşekkür ederim.” ifadelerine yer verdi.

DÜZCE’DE DE DENİZE GİRMEK YASAKLANDI

Öte istikametten Düzce’nin Akçakoca kazasinda Karaburun, Melenağzı, mavi bayraklı kati duvar ve Çuhallı plajları ile Kemos, Kadınlar Plajı ve Çayağzı mevkilerinde cankurtaranlar, menfi sema koşulları hasebiyle Kaymakamlığın ikazı doğrultusunda yurttaşları denize girmemeleri ile alakalı ikaz ediyor.

İlçe merkezinde de belediye ekiplerince hoparlörlerden ikaz anonsu yapılıyor.

BİR YASAK HABERİ DE MUDANYA’DAN

Marmara’nın cenup kıyılarında tek yasak haberi de Mudanya’dan geldi. Mudanya Kaymakamlığı, Eşkel, Eğerce, Mesudiye sahillerinden Karacabey Boğazı’na civarindan izleyen kıyı şeridinde denize girmeyi menfi sema koşulları hasebiyle tek vakit süreyle yasakladı. Kaymakamlıktan yapılan açıklamada, “Mudanya Kaymakamlığı tarafından Eşkel, Eğerce ve Mesudiye sahillerinde menfi deniz koşulları ve denizdeki kuvvetli rüzgar vaziyetinden dolayı can kayıpları ve boğulmaları engellemek emeliyle 23 Temmuz 2021 bugünü yüzmek yasaklanmıştır” denildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.