Nükleer santral açılmadan bir radyasyon kazası daha!-haberi

Bir NDT firmasında operatör olarak çalışan Burak B., işe tertemiz başlayan F.K. ile 22 Aralık 2021’de Tekirdağ’ın Çorlu kazasinda tertemiz yapılan doğalgaz istasyonundaki kaynakların röntgenini çekmek amaciyla görevlendirildi. Gamagrafi cihazı ile 5 sefer film çekti. İş nihayetinde aygıt ve başka ekipmanı topladığı sırada radyoaktif kaynağın emniyetli konumda olmadığını ayrım etti.

CİHAZ YANLIŞ ÇALIŞTIRILDI RADYASYONA MARUZ KALDI

Bu nedenle yardımcısına verdiği komutların tam tersinin yapıldığından şüphelenen Burak B., filmleri banyo ettiğinde çıkan görüntülerden radyasyona maruz kaldığını anladı. Dozimetresi olmadığı amaciyla ne civarindan radyasyona maruz kaldığını bilemeyen Burak B., vaziyeti şirket yetkililerine aktardı, ama şirket yöneticilerin vaziyeti Nükleer düzen etme müessesesi (NDK)’ye bildirmediğini argüman etti.

İKİ HAFTA ardindan ELİ BU vaziyete GELDİ

Bu şekilde çalışamaya süre gelen Burak B., dört ocakta 2022 tarihinde sağ elinde hafif ağrılarla uyandı. Bu ağrılar Giderek artmaya başladı. üç vakit ardindan elinde kızarıklıklar oluşan Burak B., çok dozda radyasyona maruz kalmış olabileceği düşüncesiyle hastaneye gitti. Radyasyonla çalıştığını ve NDT operatörü olduğunu söylemesine rağmen, yapılan muayenede ‘kaynak çapağı batması neticesi ten altı iltihabı oluştuğu’ teşhisi konuldu. Birtakım ilaçlar ve kremler verilerek evine gönderildi.

ŞİRKET NDK’YE BİLDİRMEDİ… İSTİFA ETTİRİLDİ

Elinin ağrısıyla işlerini yapamaz vaziyete gelen Burak B., çalıştığı firmanın zorlamasıyla istifa ettiğini söyledi. Nükleer düzen etme müessesesi (NDK)’ye arzuhal yazarak olanları anlatıp şikayetçi var olan Burak B., Radyasyondan savunma Derneği’ne ulaşarak rehabilitasyon ile alakalı kendisine muavin olunmasını istedi.

NÜKLEER SANTRAL AÇILMADAN YAŞANAN ışınım KAZALARI ENDİŞE VERİCİ

Olayı inceleyen ışınımdan savunma Derneği Başkanı Ergün Togay, SÖZCÜ’ye yaptığı açıklamada, toy işçinin 25 Grey(Gy)’in üzerinde tek iyonlaştırıcı ışınım dozuna maruz kalmış olabileceğini belirtti. Bu tür ışınım kazalarının nihayet vakitlerde Türkiye’de sıklıkla alana geldiğine dikkat çeken Togay, 2016 ile 2021 yılları arasında bu tip üç ışınım kazasının yaşandığını, bu sıklığın dünyanın başka ülkelerinde alana gelen eş kazalara göre kıyaslanamayacak civarindan çok olduğunu belirtti.

Yaşanan bu kazaların oluşmasında Nükleer düzen etme Kurumunun, kuruluşu aşamasında yapılan hatalı kararların, bilinçsiz uygulamaların ve liyakat aranmadan işe alınan personelin tesirinin olduğunu belirten Togay, bizzat kuruluş başkanına ileti göndererek vaziyetten haberdar ettiğini, ama kendisine rastgele tek dönüş yapılmadığını söyledi. Derneğin kendisinin imkanlarını kullanarak, toy işçinin Rehabilitasyonu amaciyla girişimlerde bulunduğunu belirten Togay, iletişime geçtikleri hastanelerin tedaviye başlamaları amaciyla NDK’dan derhal sevk kağıdı alınması gerektiğini belirtti.

NDK’nın asli işi var olan ‘Denetim’ görevini, hiç tek kıstas koymadan ve liyakat aramadan işe aldığı deneyimsiz personelle yürüten hususi tek şirkete devretmesinin kaygı yarattığını belirten Togay, yakın gelecekte Akkuyu Nükleer güç Santralinin hizmete alınması vaziyetinde bu endişelerin dahada da artacağını söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir