Normalleşmenin 3 aşamalı yol haritası netleşti! Kapanma öncesine dönmek için neredeyse 2 ay var-haberi

17 hergün tam kapanma 17 Mayıs Pazartesi erken saat 5’te sona eriyor. Tedbirlerin tek hafta uzatılmasıyla alakalı söylentilere Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, “Gündemimizde yok” Cevabını vermişti. Bu kapsamda tam kapanma açıklama ettiği şekilde Ramazan Bayramı sonrasında biterse, normalleşme planı olay sayılarına göre üç aşamalı işleyecek. 17 Mayıs, tek Haziran ve tek Temmuz’a ayarlı yollar haritasının detayları belli oldu.

SÜREÇ ne türlü İŞLEYECEK?

HaberTürk’ün haberine göre; geçen yıl, olay sayılarında belli tek düşüş sağlanmasının derhal peşinden evvel mayıs ayında AVM’ler, tek Haziran’dan bu yana de kafe, restoran ve eğlence mekânları benzeri insanların yoğun olarak tek arada bulunduğu yerler açılmıştı. derhal peşinden Bir takım şehirlerde ve bölgelerde olay patlamaları alana gelmişti.

17 MAYIS SONRASI

İlk olarak kısıtlamalardan en çok etkilenen restoran, kafe benzeri işletmeler açık alanlarında (bahçe, cadde üzerinde vb.) hizmet verebilecek şekilde kapılarını açacak. Dış mekanı olmayan işletmelere belediyeler tarafından belli tek süre olanaklar sağlanacak. İşletmelerde saat sınırı ise 21:00 olacak.

1 HAZİRAN SONRASI

Önce 17 Mayıs sonrası Yalnızca sektör bugünü uygulanacak var olan sokağa çıkma yasağı kaldırılacak. Yaz sezonunun da başlamasıyla artık tam normalleşmeye tek adım dahada yaklaşılmış olacak. bütün eğlence mekanları memleket genelinde yeme içme yerleri de dahil olmak üzere artık saat 22:45’e civarindan açık tutulabilecek. tekrar bütün işletmeler açık alanlarda hizmet verecek şekilde etkinlik sürdürebilecek. Tatil kısıtlamaları da sona erecek. Eğitim kurumları bu süreçte de kapalı olmaya ayni ritimde devam edecek ve uzaktan eğitim ile asama sonlandırılacak.

1 TEMMUZ SONRASI

Bu tarihten ardindan aşılama oranlarındaki artışın da katkısıyla artık bütün kısıtlamalarda mühim ölçüde sonlandırmaya gidilecek. Yeme-içme mekanlarının kapalı alanları da hizmete açılabilecek. yaklasik olarak bütün yasaklar kaldırılırken eğitimde kapıların açılması artık eylüle kalacak.

Vaka tablosunun kötüye gitmesi hâlinde ise tedbirler ağırlaştırılacak. olay sayıları düşüşe geçmezse toplumun hatri sayilir büyüklükte tek bölümü aşılanana civarindan tertemiz tedbirlerin alınabileceği belirtiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.