Normalleşme başladı, uyarılar art arda geldi! Uzmanlar, maske ve sosyal mesafe kuralına dikkat çekti-haberi

Salgınla ugras kapsamında bütün Türkiye’de tatbik edilen kısıtlamalar bugünden bu yana İçişleri Bakanlığının yayımladığı genelge doğrultusunda kaldırıldı. Yasaklar derhal hemen Tamamiyle kalktı ama uzman olanlar da uyardı. Hürriyet’e konuşan uzmanlar, delta varyantına dikkat çekti, maske ve mesafede kuralını hatırlattı. İşte uzmanların bu erken başlayacak normalleşme çagi uyarıları;

DELTA VARYANTINA DİKKAT ÇEKİLDİ

Yasakların kalkmasıyla birlikte kişisel önlemlerin unutulmaması gerektiğine dikkat çeken Prof. Dr. İftihar Köksal şunları söyledi:

”Tüm yeryüzünde Delta varyantı alarmı varken, net özgürleştiğimizi söyleyemeyiz. Bu pandemide, özellikle aşılanmak ve iki doz aşının tek vakit evvel yapılması Delta varyantı dahil, korunmada en mühim unsuru oluşturuyor. ama açık ortamda dahi olsa iki kişi veyahut dahada kalabalık olunan vaziyetlerde iki metre ara netlikle korunmalı. Aşı olunsa da maske ve mesafeden Katiyen ödün verilmemeli. Aşı var olan Bir takım kişilerin sonrası günden başlayarak maske ve ara kaidenine ahenk sağlamakta zorluk çektiklerini görüyoruz. Bu doğru değil. Tam bağışıklık, iki doz aşıyı yaptıktan ama iki hafta ardindan oluşur. İkinci aşıların dört haftaya indirilmesi savunucu antikor oluşturmasını hızlandıracaktır. yeteri civarindan antikor seviyesi olmuş olsa dahi, varyantların aşıdan kaçabileceğini aklımızdan çıkarmamalıyız. bütün yeryüzünde olay sayıları çok azalmadıkça Katiyen hür olamayız. Maske ve mesafeye 2022’ye civarindan vazgeçmememiz gerekir.”

”AŞI VARYANTLARA KARŞI EN BÜYÜK SİLAH”

Delta varyantına karşı en hatri sayilir büyüklükte silahın aşı olduğunu söyleyen ve aşının varyantlar üzerinde Daha tesirli olduğunu dikkat çeken Prof. Dr. İsmail Balık ise ekledi:

”Neredeyse bütün yasaklar kalkıyor ama şu anda bütün hayat Delta varyantı hasebiyle alarm vaziyetine geçti. tek çok memleket bu yüzden tekrar kapanma tedbirleri almaya başladı. Zira Delta varyantı hali hazırda dolaşımda var olan İngiliz varyantına göre yüzde 60 dahada basit bulaşıyor. Çocuk ve gençlerin hücrelerine dahada basit yapışıyor. Aşılama oranı çok var olan İsrail, İngiltere, Portekiz gib ülkelerde dahi özellikle aşısız var olan toy ıslak grubunda Deltanın hızlı biçimde dağıldığını ve tek dalgaya neden olduğunu görüyoruz. eğer tedbirsiz davranmaya ayni ritimde devam edersek, en geç güzde bizde de bu varyanta bağlı tek dalga görme rizikosu oluşacak. bu yüzden elimizde iki mühim silah var olan maske ve mesafenin değerini bilelim. Aşılama hızının nihayet hız ayni ritimde devam ettirilmesi ve özellikle çift doz aşı oranımızın hızlı biçimde arttırılması gerekiyor. Bunun amaciyla vatandaşların, özelikle de toy popülasyonun tek vakit evvel aşılarını yaptırmaları şart. Yapılan araştırmalar Sinovac, BioNTech ve Sputnik aşılarının çift dozunun Deltaya karşı savunma etkinliğini ayni ritimde devam ettirdiği yönünde. Başka bir deyişle aşılar Daha etkili, aşı kararsızları aşılarını derhal olsun. İki doz aşılanmanın oranı yüzde 70’i aşana civarindan da netlikle ferdi tedbirlere uymalıyız. hükümet ne civarindan tedbirleri kaldırsa da salgın bitmiş değil.”

MASKE VE mesafede KURALLARINDAN TAVİZ VERİLMEMELİ

Varyantların bulaşma hızının oldukça çok olduğunu söyleyen bilim heyeti üyesi Prof. Dr. Mustafa Hasöksüz da iki mühim kaide var olan maske ve yasamsal mesafeye dikkat edilmesi gerektiğini aktardı:

”Delta varyantının hızlı bulaşma özelliği düşünüldüğünde uykularım kaçıyor. Halkımız tedbirleri bırakırsa 4. dalga ağustos-eylül aylarında olacak diye korkuyorum. Aralık 2020’den bu yana evvel Hindistan’da ardindan İngiltere’de dağılmaya başlayan Delta varyantının en mühim özelliği, şimdiye civarindan görülen varyantlar içinde en hızlı bulaşma özelliğine sahip olması. bu yüzden 5-12 yaşlarındaki çocuklar ve 18-24 yaşlarındaki gençlerde 5 kat dahada çok enfeksiyon saptandı. Bir hayli Avrupa ülkesinden ardindan bizim ülkemizde de saptanan bu varyantın yayılmasının engellenmesi çok önemli. Hastalığa karşı aşı ile en tesirli savunma 2. dozdan iki hafta ardindan başlıyor, bu yüzden evvel dozdan ardindan maske ve ara benzeri kişisel savunma yöntemlerinden netlikle ödün verilmemeli. Aşı Yalnızca kendisinin sağlığımız amaciyla değil, aynı zamanda pandemi ile harp amaciyla yasamsal tek sorumluluğumuzdur.”

”DÖRDÜNCÜ DALGADAN müdafaa etmek ELİMİZDE”

Bilim heyeti üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü’nün kısıtlamanın kaldırılmasıyla alakalı değerlendirmesi ise şu şekilde:

Hepimizin normalleşmeye ihtiyacı var. asama çok uzadı ve bunaldık. ama Delta varyantıyla alakalı dünyadaki gelişmeler kaygı verici. dahada kısa vakitte ve dahada basit bulaşıp hızla dağıldığı bildirilen bu varyant gittikçe dahada çok ülkede görülmeye başladı ve Bir hayli ülkede başka virüslerin yerini alıyor. Delta varyantının yaygın rastlandığı ülkelerde olay sayıları tekrar ve hızlı tek şekilde katlanarak artmaya başladı. Bu ülkeler normalleşmeyle alakalı atacakları adımları durdurma veyahut geriye dönüş istikametinde kararlar almaya başladılar. Bir takım ülkeler bu ülkelerle sınırlarını kapatıyor, uçuşları yasaklıyor. Bu rizikosu görmezden gelemeyiz. özellikle tatil, bayram ve turizm sezonu ile birlikte insan hareketliliğindeki artış, ülkemizde de görülmeye başlanan Delta virüsü ile tek dördüncü dalga ihtimalini akla getiriyor. Hiçbirimiz bunu istemeyiz. tekrar kısıtlamaların, yasakların art gelmesini kimse istemez.

”BEKLEMEDEN AŞIMIZI OLALIM”

1 Temmuz’dan bu yana artık yasaklar, kısıtlamalar yok. bu yüzden dördüncü dalgadan ve Delta varyantından kendimizi savunmak bize düşüyor. Öncelikle, derhal her işi bırakıp dahada çok beklemeden aşımızı olmalıyız. İkinci dozumuzu da vakiti gelince derhal yaptırmalıyız. sağlık çalışanları, 65 ıslak üzerinde ve bağışıklığı baskılanmış kişilere 3. doz (hatırlatma dozu) yapılmalı. Kalabalıklardan ve kapalı alanlardan olabildiğince ırak durmalıyız. İnsanlarla mesafemizi korumalıyız. Kapalı alanlarda, başka kişilerle iki metrelik mesafemizi koruyamayacağımız açık alanlarda maskelerimizi takmalıyız. Bu önerilere uyduğumuz halde ve aşılamayı da hız kesmeden yapabilirsek, perişan senaryonun gerçekleşmeyeceğini umuyorum.”

Türkiye, 15 ayın derhal peşinden bu erken itibarıyla normalleşti! İşte kaldırılan 10 kısıtlama

Türkiye, 15 ayın derhal peşinden bu erken itibarıyla normalleşti! İşte kaldırılan 10 kısıtlama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir