Nijerya, Türkiye dahil koronavirüs vakaları artan 3 ülkenin yolcularını almayacak-haberi

Koronavirüs salgınında tekrar hasta kisi sayılarının pik yaptığı Türkiye’de 17 hergün sokağa çıkma yasağı duyuru edilmişti. Yasağın derhal peşinden hasta kisi sayılarında azalma olmasina karşın Bir takım ülkeler, Türkiye’den yolcu onay etmemeye başladı.

ÜÇÜNCÜ DALGA ENDİŞE YARATIYOR

Nijerya, Kovid-19 hasebiyle Türkiye, Brezilya ve Hindistan’dan gelen yolcuları ülkeye almayacak. Nijerya hükümet Sekreteri ve Kovid-19’la ugras Başkanı Boss Mustapha, yaptığı yazılı açıklamada, hükümetin Bir takım ülkelerde hızla dağılan Kovid-19’un üçüncü dalgasının kaygı yarattığını belirtti.

Mustapha, bu yüzden dört Mart’tan bu yana iki hafta müddetliğine Türkiye, Brezilya ve Hindistan’dan istikbal Nijeryalı olmayan yolcuların ülkeye alınmayacağını kaydetti.

“RİSKİ minimuma İNDİRMEK İÇİN GEREKLİ”

Bu kararın mevzubahis ülkelerde transit yapacak yolcuları etkilemeyeceğini belirten Mustapha, “Bu ihtiyati tedbirler, Nijerya’ya başka ülkelerden gelen COVID-19 vakalarındaki artış rizikonunu minimuma indirmek amaciyla İhtiyaç duyulan tek adım” ifadesini kullandı.

Mustapha, ülkeye giriş yapacak bütün yolcuların evvelki 96 saatlik süre adina yolcudan evvel 72 saatte yapılan negatif Kovid-19 testi neticesi göstermesi gerekeceğini kaydetti.

Afrika’nın en kalabalık ülkesi Nijerya’da salgının başından bu yana 165 bin 153 kişi virüse yakalandı, bunlardan 155 bin 109’u sağlığına kavuştu, iki bin 63 kişi ise hayatını yitirdi.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir