Mutant virüsün daha çok çocukları etkilediği ortaya çıktı-haberi

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, mutant virüsün en çok görüldüğü ıslak grubuna ait değerlendirmelerde bulundu. Ceyhan, grip ve mevsimsel gribe yollar açan iki mutantın olduğunu belirterek, “Grip salgınlarına ve mevsimsel griplere yollar açan ağırlıklı iki mutant virüs var. Biri H1N1, ötekisi de H3N2 dediğimiz varyant. H1N1 İspanyol gribinde alana çıkmış; ama gitmemiş, ayni ritimde devam etmiş. H3N2 de Asya gribinde alana çıkmış, hali hazırda dolaşımda. tek sene tek tip çok görülüyor, tek sene başka tip çok görülüyor, onu başta bilemiyoruz. H3N2 ağırlıklı olarak yaşlıları tutuyor, H1N1 ağırlıklı olarak çocukları ve toy yetişkinleri tutuyor. bunun için bağlı olarak da mesele gebeler dahada çok H1N1’den etkileniyor. Ölüm ve düşük oranları artıyor; ama H3N2 öylesine çok etkilemiyor” dedi.

“ORİJİNAL VİRÜSTEN FARKLI”

Koronavirüs mutasyonunda da eş tek Vaziyetin mevzubahis olduğunu belirten Prof. Dr. Ceyhan, “Burada da bunun için eş tek durum var. Bunlar Tamamiyle gözlem, nedeni açıklama edilmiş tek durum değil. art arkaya 5 değişik ülke, mutant virüs alana çıkan hastaların dahada minik çocuklar olduğunu, özellikle 0-9 ıslak grubundaki olay sayısında artışa yollar açtığını rapor etti. dahada çok minik çocukları etkilediği, Özgün virüs civarindan ihtiyar kişileri değil, dahada toy kişileri etkilediği gösterilmiş” diye konuştu.

“NEDENİ BİLİNMEYEN BİR DURUM”

‘Prof. Dr. Ceyhan, Türkiye’deki oranın bilinmediğini kaydederek, şöyle konuştu:

“Bu mutasyonun etkilediği tek durum. Giderek bu mutasyonlar öyle tek vaziyete geliyor ki belli tek ıslak grubunu ağırlıklı olarak hasta kisi yapıyor, kimi belli hastalık gruplarında dahada çok hastalık yapıyor. kimi hastalık yapıcı özelliğini kaybediyor, anne vatanı yarasaya gidiyor ve orada kalıyor. Ama insanla temas ettiği vakit tertemiz tek mutasyon ile tekrar alana çıkıyor. Türkiye’deki oranı bilmiyoruz. Bizim, mutant virüs ile Özgün virüslerin muayenehane sürecini karşılaştıracak civarindan süremiz olmadı; bundan ardindan değerlendirilir. Ülke çapında bu verileri toplayıp, mutant virüsün klinikte ne benzeri farklık yaptığını alana koymak lazım. Mutasyonda, tek mutant virüs bulduğunuz zaman, genetik yapısı her vakit size ‘bu şunu yapar’, ‘şöyle tek farklık yapar’ dedirtmiyor, bunlar inceleniyor. Genetik haritasına göre, ‘şu noktasında farklık var’ deniyor; ama o noktasındaki farklık virüsün davranışına nasıl yansıyor, onu gözlemle anlayabiliyorsunuz. Bu aslında nedeni bilinmeyen tek durum; ama tertemiz bildiğimiz tek şey değil.”

Kaynak: Demirören havadis Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.