Musa Aydın: Delegeler bize teveccüh gösterirse devam edeceğiz-haberi

Türkiye Güreş Federasyonu (TGF) alışılmış olan Seçimli genel Kurulu, 6 Kasım Cumartesi bugünü Ankara’da gerçekleştirilecek. TGF Başkanı Musa Aydın, genel heyet öncesi ülkemiz Spor Yazarları Derneği’nin (TSYD) Levent’te bulunan merkezinde medya mensuplarıyla tek araya geldi. 2015 seneninde göreve geldiklerini ve sonrasında çok sayıda madalya kazanarak Cumhuriyet rekoru kırdıklarını anımsadan Musa Aydın, “Ancak pandemi şartlarını iyi yönetemedik. Panik yaptık, antrenmanlara uzu süre ara verdik Çalışmalara geç başladık. Başlayınca da temassız çalışma yaptık akabinde çocuklarımız koronavirüse yakalandılar. Bizim dönemdeki başarılara baktığımızda 2021 Tokyo’da beklentilerin altında kaldık. Güreşteki kuvvetli ülkelere baktığımızda koronavirüs sürecinde çalışmalarını aksatmadılar. Hiç kamplara ara vermediler. Biz çok ara verdik, gerisinde kaldık. Güreş nankör tek spor . Siz onu tek hafta bıraktığınızda, o sizi tek ay bırakıyor. tek sporcunun hatri sayilir büyüklükte tek şampiyonaya katılması için, hazır olması amaciyla asgari 50 mücadele yapması lazım. beynelmilel turnuvalara katılamadık. Bu da bizim amaciyla tek yoksun oldu” diye konuştu.

“GELECEĞİMİZİ KURTARMAK İÇİN PLANLAMALARIMIZI YAPTIK”

Pandemiden menfi etkilenen kulüplere ellerinden geldiği civarindan sahip çıktıklarını kaydeden Musa Aydın, “2018-2019’da ödeyemediğimiz ödülleri ödedik. tek can suyu olalım dedik. Bizim eksiğimiz kamplar ve beynelmilel turnuvalar. 6 Kasım’da delegeler bize teveccüh gösterirse kaldığımız yerden ayni ritimde devam edeceğiz. her biri güreşin beklentinin altında kaldığını söylüyor ama 2012’de olimpiyatlarda tek madalyamız var. Başka bir deyişle geçmişe baktığımızda aldığımız netice normal ama bizim kendisinin dönemimize baktığımızda tabiki beklentinin altındayız. 2024 Paris tasarımız hazır. Hem de 2028’inki de hazır. Biz Yalnızca önümüzü, suanki değil, geleceğimizi de kurtarmak amaciyla planlamalarımızı yaptık. Rabbim kismet ederse Türk güreşini tekrar doruğa taşıyacağımıza inanıyoruz. Geçmişte yaptıklarımız referansımızdır” şeklinde konuştu. 

“98 YILLIK BİR FEDERASYON OLMAMIZA RAĞMEN HİZMET BİNAMIZ VE KAMP EĞİTİM MERKEZİMİZ YOK” 

Başkan Musa Aydın, ülkemiz Güreş Federasyonu’nun 98 senelik tek geçmişi olmasına karşın hizmet binası ve kamp eğitim merkezi olmadığını dile getirerek, “Bu çocukları beynelmilel tecrübe, kamplar yapabileceğimiz kamp merkezlerimiz yok. tek senedir izlediğimiz tek Eylül’de ihalesi bitmiş ve şu anda müteahhide teslim edilmiş, 250 yataklı otel iki katlı federasyon binası, 8 minderli güreş salonu, altında da komisyon salonlarının olduğu tek tesise kavuşmuş olacağız. 1,5 senede bitmesini planlıyoruz. Bunu güreş amaciyla 100 senelik proje olarak değerlendirebiliriz. Bu tesisi bize armağan eden Cumhurbaşkanımıza ve Gençlik Spor Bakanımıza teşekkürlerimizi sunuyorum. Elmadağ’da serbest, Sarıyer’de grekoromen tesislerimiz vardı ama kadınlarımız amaciyla yerimiz yoktu. Yalova Termal kazasinda ulusal Eğitim Bakanlığı’ndan devraldığımız tek tesisi bitirdik, yanında salonu da hazır. 6 Kasım’da seçimlerden ardindan oranın da açılışını yapıp Türk güreşine kazandıracağız. Rahmetli Yaşar Doğu’nun hanesi Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından istimlak edilmiş. Planda sağlık ocağı olarak görülen yerin tasarı değişikliğini yaptık ve müze ve kültür evinde dönüştürdük. Oraya da Türk Güreş Müzesi’ni kazandırmak istiyoruz. Biz istek ettik, tahsisini bekliyoruz. 6 Kasım’da delegeler teveccühlerini bizden yana kullanırsa Türk güreşi kazanacak” ifadelerini kullandı.

Olgucan KALKAN / İSTANBUL,(DHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir