Meteoroloji’den hava durumu açıklaması! Göz gözü görmeyecek-haberi

Yurt genelinde bariz tek şekilde yükselen sıcaklıklar haftanın evvel gününden bu yana tesirini kaybedecek. Meteoroloji genel Müdürlüğü, haftalık sema vaziyeti olasılık raporunu yasamsal medya hesabından duyurdu.

Resim

Tüm sehirleri kapsayan haritayla birlikte yapılan izahta şu ifadelere yer verildi;

“(17-23 Nisan 2022) Mevsim normalleri üzerinde izleyen sema sıcaklıklarının Pazartesi bugünü kuzeybatı kesimlerde Salı gününden bu yana dahil ve doğu kesimlerde azalacağı ve çoklukla mevsim normalleri civarına batı kesimlerde mevsim normalleri altına düşeceği olasılık ediliyor.”

FIRTINA UYARISI

Meteoroloji, Burdur amaciyla kuvvetli rüzgâr ve fırtına ikazı yaptı. Vatandaşların ulaşımda aksamalar, çatı uçması ve gaz kaynaklı zehirlenmelere karşı titiz olmaları istendi.

Ege Denizi’nde yarın fırtınanın tesirli olması beklenirken, yaşanabilecek negatifliklere karşı vatandaşlar uyarıldı.

Meteoroloji’den yapılan açıklamada, “Kuzey Ege’de rüzgarın, sektör (17.04.2022) bugünü akşam saatlerinden ardindan şimal ve kuzeydoğu yönlerden 6 ila 8 kuvvetinde (50-75 km/sa) fırtına şeklinde eseceği olasılık ediliyor. Fırtınanın, Pazartesi (18.04.2022) bugünü öğle saatlerinden ardindan tesirini kaybetmesi beklenmektedir. cenup Ege’de rüzgarın, sektör (17.04.2022) bugünü erken saatlerinden bu yana cenup ve güneydoğu yönlerden 6 ila 8 kuvvetinde (50-75 km/sa) fırtına, yer yer 9 kuvvetinde (90 km/sa) kuvvetli fırtına şeklinde eseceği olasılık ediliyor. Fırtınanın, Pazartesi (18.04.2022) bugünü evvel saatlerden ardindan tesirini kaybetmesi beklenmektedir. Ulaşımda muhtemel aksamalar yaşanabilir” ifadelerine yer verildi.

TOZ TAŞINIMI UYARISI

Meteoroloji 2. Bölge Müdürlüğü olasılık ve acele ikaz Merkezi’nden yapılan açıklamada, “Yapılan nihayet değerlendirmelere göre 17 Nisan 2022 sektör bugünü Ege Bölgesi’nde şimal Afrika kaynaklı toz taşınımı beklenmektedir. Toz taşınımının neden olabileceği görüş mesafesinde düşme, sema kalitesinde azalma, yağış alan bölgelerde balçık şeklinde yağış, ulaşımda aksamalar benzeri negatifliklere karşı titiz ve sakinimli olunmalıdır” ifadelerine yer verildi.

Meteoroloji genel Müdürlüğü İstanbul Bölge olasılık ve acele ikaz Merkezi’nin açıklamasında da sektör bugünü Marmara kisminda toz taşınımının beklendiği kaydedildi.

MARMARA İÇİN UYARI

Meteoroloji, Marmara bölgesinin batısında kuvvetli yağış beklendiğini duyurdu.

Meteoroloji’nin ilaninda “17.04.2022 sektör bugünü Marmara’nın batısı ve şimal Ege’de görülecek sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışların; akşam saatlerinden bu yana tesirini arttırarak Kırklareli, Edirne, Tekirdağ çevreleri ile Giderek Avrupa Yakası ağırlıklı olmak üzere İstanbul, Çanakkale, Balıkesir’in şimal ve batısı ile İzmir’in şimal kesimlerinde mahalli olarak kuvvetli (21-50 kg/metrekare) olması beklendiğinden sel, su baskını, yıldırım, ulaşımda aksamalar, yağış hatıranda kuvvetli rüzgar benzeri negatifliklere karşı titiz ve sakinimli olunmalıdır” denildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir