Meteoroloji’den güncel hava durumu açıklaması! 39 ile kuvvetli yağış ve toz taşınımı uyarısı-haberi

Meteoroloji genel Müdürlüğü tarafından yapılan nihayet değerlendirmelere göre Marmara, Ege, Göller Yöresi, doğu Akdeniz’in doğusu, İç Anadolu’nun kuzeybatısı, batı Karadeniz, ortada Karadeniz’in dahil kesimleri ile Karaman, Niğde, Kayseri, Sivas, Samsun, Artvin, Erzincan, Erzurum, Ardahan, Gaziantep ve Kilis çevreleri, Antalya’nın dahil kesimleri ile Rize’nin dahil kesimlerinin sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği olasılık ediliyor.

Yağışların; Marmara’nın batısı ile Bursa, Yalova, İzmir ve Manisa etraflarında yer yer kuvvetli olması bekleniyor. İç ve batı kesimlerde yer yer toz taşınımı görüleceği olasılık ediliyor. Karadeniz’in dahil ve çok kesimleri ile doğu Anadolu’da çok kar örtüsüne sahip eğimli bölgelerde çığ rizikosu bulunuyor.

Hava sıcaklığının Marmara ile batı ve ortada Karadeniz kıyılarında üç ila 5 derece azalacağı, İç Anadolu ve doğu Karadeniz kıyılarında iki ila dört derece artacağı, başka yerlerde mühim tek farklık olmayacağı olasılık ediliyor.

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI

Yağışların; Marmara’nın batısı ile Bursa, Yalova, İzmir ve Manisa etraflarında yer yer kuvvetli olması beklendiğinden ulaşımda aksamalar, sel, su baskını benzeri yaşanabilecek negatifliklere karşı titiz ve sakinimli olunması gerektiği belirtildi. İstanbul, Edirne, Kırklareli ve Kocaeli yağış beklenen iller arasında.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI

Rüzgarın; Akdeniz’in dahil kesimleri, İç Anadolu’nun cenup ve doğusu ile ortada ve doğu Karadeniz’in dahil kesimlerinde cenup yönlerden kuvvetli ve yer yer fırtına şeklinde (40-80 km/saat) esmesi bekleniyor.

ÇIĞ TEHLİKESİ UYARISI

Doğu Karadeniz’in dahil kesimleri ile doğu Anadolu’da kar örtüsü bulunan eğimli ve çok yamaçlarda çığ rizikosu bulunuyor.

TOZ TAŞINIMI UYARISI

Ülkenin batı ve dahil kesimlerine Afrika üzerinden toz taşınımı beklendiğinden görüş mesafesinde düşme, sema kalitesinde azalma, yağış alan bölgelerde balçık şeklinde yağış, ulaşımda aksamalar benzeri negatifliklere karşı titiz ve sakinimli olunması gerektiği belirtildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir