Meteoroloji’den bir uyarı da doğudaki şehirlere geldi-haberi

Meteoroloji 13. Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamada, “12 Mart Cumartesi gecesinden bu yana tek sonraki beş hergün süreçte bölge genelinde gece ve erken saatlerinde orta, yer yer kuvvetli zirai don rizikosu bulunmaktadır.

Vatandaşlarımızın ve yöneticilerin titiz ve sakinimli olması gerekmektedir. Bingöl ve Adıyaman çevresi ile Malatya(Doğanşehir, Pütürge, Doğanyol, Yeşilyurt, Kale) ve Elazığ’ın (Sivrice, Maden, Alacakaya, Arıcak) cenup kesimlerinde kuvvetli kar (10-20 santimetre tertemiz kar örtüsü), çok kesimlerde yoğun kar (20 santimetre üzerinde tertemiz kar örtüsü) şeklinde olacağı olasılık edildiğinden alana gelebilecek buzlanma, don olayı, ulaşımda aksamalar, görüş mesafesinde azalma, kuvvetli lodosla birlikte tipi, çok ve çok yamaçlarda çığ tehlikesi, soba-baca gazı zehirlenmeleri benzeri negatifliklere karşı titiz ve sakinimli olunmalıdır” denildi.

Çığ ve su baskın uyarısının da yapıldığı açıklamada, “Bölgemizde çok kar örtüsünün bulunduğu eğimli yamaçlarda çığ rizikosu olmasından dolayı alana gelebilecek negatifliklere karşı titiz ve sakinimli olunması gerekmektedir. Bölgemizde beklenen yağışlardan dolayı alana gelmesi beklenen kar erimesi ve ani su- su baskın baskınlarına karşı yöneticilerin ve vatandaşların titiz ve sakinimli olması gerekmektedir” ifadelerine yer verildi. (İHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir