Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Özbaş görevden alındı-haberi

Resmi Gazete‘nin bugünkü sayısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan Atama Kararıyla Merkez Bankası reis Yardımcısı Oğuzhan Özbaş görevden alındı. Özbaş’ın görevden alınmasıyla adina Prof. Dr. Semih Tümen atandı.

KARARLA İLGİLİ uygulanan AÇIKLAMA;

Yayımlanan kararda “Türkiye Cumhuriyet ortada Bankası reis (Guvernör) Yardımcısı Oğuzhan Özbaş 375 sayılı kanun Hükmünde Kararnamenin ek 35’inci maddesi ile üç sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 2’nci maddesi uyarınca görevden alınmış ve bu suretle boşalan ülkemiz Cumhuriyet ortada Bankası reis (Guvernör) Yardımcılığına, 1211 sayılı Yasanın 29’uncu maddesi ile üç sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 2, üç ve 7’nci maddeleri uyarınca Prof. Dr. Semih Tümen atanmıştır” denildi.

20 Mart 2021’de ortada Bankası Başkanlığı koltuğunda da görev farklığı yaşanmış, Şahap Kavcıoğlu ortada Bankası Başkanı olmuştu.

SEMİH TÜMEN KİMDİR?

Lisans derecesini 2000 seneninde ODTÜ İktisat Bölümü’nden aldıktan ardindan 2006 seneninde London School of Economics’te Ekonometri ve Matematiksel İktisat alanında çok lisans yapan Prof. Dr Semih Tümen, 2012 seneninde da University of Chicago’da İktisat alanında doktora yaptı.

Türkiye Cumhuriyet ortada Bankası’nda Yapısal ahenk gösteren ücret Araştırmalar genel Müdürü, Araştırma ve kazanç Politikası genel Müdür Yardımcısı, Ekonomist ve başka unvanlarda 2002 yılından bu yana görevli var olan Semih Tümen; TCMB’de çalıştığı dönemde ODTÜ, Bilkent Üniversitesi ve TOBB-ETÜ’de yarı zamanlı öğretim üyeliği de yaptı. Mikroeokonometri, İşgücü İktisadı, Eğitim İktisadı ve Kalkınma İktisadı alanlarında lisans ve çok lisans düzeyinde dersler veren Tümen, 2016-2018 yılları arasında besin ve Tarımsal Ürün Piyasaları İzleme ve Değerlendirme Komitesi (Gıda Komitesi) genel Koordinatörlüğü ve hayat ahenk gösteren ücret Forumu’nda (WEF) Başbakan Yardımcılığı Makamı’nı temsilen Kıdemli Danışman görevlerinde bulundu. Semih Tümen, 2018 yılından bu yana TED Üniversitesi İktisat Bölümü’nde öğretim üyesi olarak görev yapıyordu.

Kaynak: Demirören havadis Ajansı / Ferhat Ekinci

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir