Meral Akşener: Vatandaşın parlamenter sisteme geçiş talebi var-haberi

İYİ Parti genel Başkanı Meral Akşener, Beykent Üniversitesi’ndeki Diplomasi ve politika Akademisi’nin konuğu oldu. Akademinin düzen ettiği ‘İyileştirilmiş ve Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem’ adli konferansta konuşan Akşener, Cumhurbaşkanlığı hükümet Sistemi üstüne izahlar yaparak, parlamenter sisteme geçiş konusundaki gerekliliğe değindi.

Üniversitenin Ayazağa kampüsü Adem Çelik Konferans Salonu’nda düzen eden etkinliğe Rektör Prof. Dr. Murat Ferman, öğretim üyeleri, siyasetçiler ve öğrenciler katıldı.

“SİSTEMİN YÜRÜMESİ MÜMKÜN DEĞİL”

2017 yılındaki referandumda hayır çıkması amaciyla kent şehir gezdiklerini söyleyen Akşener, şöyle konuştu:

* “Biz birden olağanüstü durum şartlarında ayaktaki prangaları koparmak, çok hızlı karar almak benzeri gerekçelerle paldır küldür 2017 referandumuna gittik. Orada rastgele tek siyasi partinin içerisinde var olan tek kişi değildim.

* bendeniz ve benim benzeri arkadaşlarım kent şehir, kaza ilçe gezdik ki bu referanduma hayır çıksın. Neticede çok az tek farkla evet çıktı. Bugünkü ne Amerika ne Finlandiya ne de Fransa’daki yarı başkanlık ve başkanlık sistemine benzemeyen partili cumhurbaşkanlığı diye tanım edebileceğimiz tek erkek sistemine bağlı ve her tek yetkinin tek kişiye bağlandığı rastgele tek kuruma atanacak ev başkanının dahi tek kişinin onayıyla olduğu tek sistemin yürümesi mümkün değil.”

“VATANDAŞIN PARLAMENTER SİSTEME GEÇİŞLE İLGİLİ TALEBİ VAR”

Akşener, sözlerine şöyle ayni ritimde devam etti:

* “Böyle tek yeryüzünde kutuplaştırarak, şuculuk buculuk üzerinden birbirinin karşısına yurttaşı dikerek tek vakit iş yapabilirsiniz ama o yolun sonuna gelinir. bu erken o yolun sonuna gelindi.

* Parlamenter sistemin Bir hayli hatası vardır. Parlamenter sistemin bütün arızalarından arınıp demokrasiyi içselleştirmiş, hukukun üstünlüğünü tek numaraya koymuş, yargıda adaleti hukukun üstünlüğünün yanına koymuş bunların tamamının tam demokrasiyi oluşturmasını istek etmiş tek anlayışa dönüşmesi gerekiyor.

* Şu anda vatandaşın bildiğim kadarıyla yüzde 67’ler civarında parlamenter sisteme geçişle alakalı talebi var. vakit geçtikçe uygulamadaki kusurlar, yanlislar alana çıktıkça istek dahada da arttı.”

“EKONOMİNİN PATRONU GÜVENDİR”

Mevcut sistemin değişmesi gerektiğini belirten Akşener, “Bugünkü mecliste ‘parlamento’ diye tek kavram yok. Milletvekillerinin hiçbir gücü yok ve seçilmiş bakanimiz olmadığı amaciyla atanmış bakanimiz olduğu amaciyla o bakanlar da parlamentoya karşı sorumlu olmadıkları amaciyla tek bir patronlarının bulunduğu başka hiç kimseye hesap vermedikleri tek sistem var. Bu sistemin değişmesi gerekiyor. Ekonominin patronu güvendir. Güveni hukukla sağlarsınız. Hukukun üstünlüğüyle sağlarsınız. Yargının tarafsızlığıyla sağlarsınız. Yandaşlar üretmemekle sağlarsınız. Devletin yapması koşul olan iki beşeri eşit şartlarda yarıştırmaktır” dedi. DHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir