Merak edilen rakam netleşti! İşte 17 günlük tam kapanmadan muaf olan kişi sayısı-haberi

Koronavirüs salgınının dağılmasını engellemek amaciyla alınan 17 hergün tam kapanma kararının evvel gününde İstanbul, Ankara, İzmir başta olmak üzere Türkiye’nin dört tek yanındaki büyükşehirlerde kalabalıklar dikkat çekti.

UZUN ARAÇ KUYRUKLARI GÖRÜLDÜ

Kısıtlama kararı evvelki vakit 19.00’da başlarken, başşehir Ankara’da gece yaşanan sükut erken saatlerinde yerini yoğun trafiğe bıraktı. güvenlik güçlerinin sokağa çıkma kısıtlamasına güvenerek uygulama yaptığı yerlerde uzunca araç kuyrukları yaşandı.

TRAFİK DURMA NOKTASINA GELDİ

Özel iş yerleri ve halk kurumlarında Bir gün evvel erken saatlerinden bu yana işe gidiş ve geliş saatlerinde yoğunlaşan trafik çoğu sefer durma noktasına geldi. Yoğun trafiğin içinde var olan ambulanslar amaciyla uygulama noktasında trafiği açmak zorunda var olan polisler, binlerce sürücünün destur dokümanını denetim etmekte ara ara zorlandı. Başkent’in merkezi Kızılay başta olmak üzere, Eskişehir Yolu, İstanbul Yolu ve Konya Yolu’ndaki zabita çevirme noktalarındaki uzunca araç kuyrukları araç kullanicilarini bezdirdi.

İstanbul’da da hemide yollarda hemide toplu ulaşımda yoğunluk yaşandı. 15 Temmuz şehitler Köprüsü, Cevizlibağ, Avcılar ve Küçükçekmece’de trafik durma noktasına geldi. İstanbul ve Edirne istikametine zabita ekipleri tarafından kurulan denetim noktalarından geçen sürücüler, trafiği kilitledi.

METRO VE METROBÜSLERE ek SEFER KOYULDU

Kısıtlama hasebiyle İstanbul Büyükşehir Belediyesi toplu taşıma araçlarının saatlerinde düzenlemeye gitmişti. ama öylesine yoğunluk oluştu ki, metro ve otobüslere ek seferler konuldu. Metro İstanbul’dan yapılan açıklamada, “Hatlarımızda yaşanan yolcu yoğunluğu hasebiyle yoğun var olan hatlarımızda ek seferler düzenlenmektedir” denildi.

“BU civarindan İNSAN İZİNLİ Mİ?”

Kısıtlamadan muaf olanlar, yoğunluktan dolayı şaşkınlıklarını, “Dışarı çıktığımızda gördük ki her biri dışarıda. Akılalmaz tek trafik var. Bu civarindan insan izinli mi?” sözleriyle dile getirdi.

İSTİHDAMIN YÜZDE 61’İNE eşit GELİYOR

Hürriyet’te bulunan habere göre; Bu kalabalığa, tam kapanmadan muaf var olan çalışanların kapı araladığı olasılık ediliyor. DİSK-AR’ın hazırladığı tam kapanma raporuna göre, istihdamın takriben yüzde 61’ine eşit gelen 16.4 milyon çalışan kapanmadan muaf sektörlerde çalışıyor.

Yüzde 22’yi kapsayan 6 milyon çalışan ise kısmen muaf sektörlerde görevli. Kapanma kapsamındaki sektörlerde ise yüzde 17’ye eşit gelen 4.4 milyon çalışan yer alıyor. Raporda, “Genelgede 43 muafiyet bulunuyor. endüstri ve inşaat işçileri ile hizmetler piyasasinin Bir hayli asagi sektörü başta olmak üzere mecburi olmayan esya ve hizmet üretiminde milyonlarca işçi çalışmaya ayni ritimde devam edecek” ifadelerine de yer verildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir