Mehmetçik Irak’ın kuzeyindeki terör yuvalarına yönelik Pençe Kilit Operasyonu’nu başlattı-haberi

Milli müdafaa Bakanı Hulusi Akar, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Irak’ın kuzeyinde Metina, Zap ve Avaşin-Basyan bölgelerindeki yasadisi hedeflere baz alinarak karadan ve havadan Pençe Kilit Operasyonu’nun başlatıldığını açıkladı. bakanimiz Akar, “Şu anne civarindan operasyonumuz planlandığı şekilde başarıyla ayni ritimde devam ediyor. Birinci safhada için hedefler ele geçirildi” dedi.

Akar, beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever, Deniz Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Adnan Özbal ile sema Kuvvetleri Komutanlığı Karargahı’na geldi. sema Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz tarafından karşılanan bakanimiz Akar, beraberindeki TSK kumanda kademesi ile sema Kuvvetleri Komutanlığı Harekat Merkezi’ne geçti. Burada Irak’ın kuzeyindeki pkk terör hedeflerine baz alinarak düzen eden sema harekatına ait bilgi alan bakanimiz Akar dahada ardindan Muharip sema Kuvveti Harekat Merkezi ile video konferans görüşmesi gerçekleştirdi.

İHA

“TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİMİZ, BU GECE İTİBARIYLA PENÇE KİLİT OPERASYONU’NU BAŞLATMIŞTIR”

Hava harekatındaki ait bilgi alan Akar, “Irak’ın kuzeyinden halkımıza ve güvenlik güçlerimize baz alinarak pkk terör saldırılarını bertaraf etmek ve sınır güvenliğimizi sağlamak maksadıyla pkk terör hedeflerine baz alinarak kahraman Türk Silahlı Kuvvetlerimiz, bu gece itibarıyla Pençe Kilit Operasyonu’nu başlatmıştır” diye konuştu.

Operasyon kapsamında pkk terör örgütüne ait hedeflerin yoğun ateş altına alındığını belirten Akar, “Hazırlanan tasarı kapsamında gerçekleştirilen operasyonda Metina, Zap ve Avaşin-Basyan bölgelerindeki yasadisi amaçlari evvel sema kuvvetlerimiz tarafından ateş altına alındı. Kahraman pilotlarımız pkk terör örgütüne ait barınak, sığınak, mağara, tünel, mühimmat depoları ile sözde karargahlardan oluşan amaçlari başarıyla vurdu. Fırtına, ÇNRA ve başka topçu unsurlarımız tarafından da için hedefler yoğun şekilde ateş altına alınarak tam isabetle vuruldu. girişken Helikopterlerimiz, İHA ve SİHA’larımızla desteklenen kahraman komandolarımız ve bordo berelilerimiz karadan sızarak ve sema hücum harekatı ile bölgeye intikal etti. Şu anne civarindan operasyonumuz planlandığı şekilde başarıyla ayni ritimde devam ediyor. Birinci safhada için hedefler ele geçirildi” açıklamasında bulundu.

“MEHMETÇİĞİN NEFESİ TERÖRİSTLERİN ENSESİNDE”

Kara, Deniz ve sema Kuvvetleri unsurlarının görev aldığı harekatı Genelkurmay Başkanı Orgeneral Güler, kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Avsever, Deniz Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Özbal ve sema Kuvvetleri Komutanı Hasan Küçükakyüz ile harekat merkezlerinden takip ettiklerini belirten Akar, şunları kaydetti:

“Harekatla alakalı planlama safhasından bu yana ayrıntılı tek çalışma yaptık. Mehmetçiğimiz asil milletimizin sevgisinden, güveninden ve duasından aldığı ilhamla komutanlarının buyruk ve komutasında çalışmalarını hatri sayilir büyüklükte tek kahramanlık ve fedakarlıkla yürütüyor. Bugüne civarindan olduğu benzeri bundan ardindan da kendisine verilen görevleri başaracağından şüphemiz yok. İnşallah bu harekat da planlandığı şekilde başarıyla tamamlanacak. netice olarak 40 seneden beri ülkemizin başına musallat var olan pkk terör belasından asil milletimizi kurtarmakta kararlıyız. En nihayet yasadisi tesirsiz vaziyete alınıncaya civarindan mücadelemiz ayni ritimde devam edecek. Mehmetçiğin soluğu teröristlerin ensesinde. pkk terör örgütünün tek çöküş zamani içinde olduğunu görüyoruz. aynı zamanda bütün bu faaliyetlerimiz arkadaş ve kardeş Irak’ın egemenlik hakları ve toprak bütünlüğüne saygılı tek şekilde gerçekleşiyor. tekrar dile getirmek isterim ki bizim tek hedefimiz teröristlerdir. Sivillerin, çevrenin, kültürel ve dini yapıların zarar görmemesi amaciyla azami hassaslik gösterilmektedir.”

İHA

HAREKATA dahil var olan PİLOTLARA TELSİZDEN HİTAP ETTİ

Milli müdafaa Bakanı Akar, Pençe Kilit Operasyonu kapsamında gerçekleştirilen sema harekatına katılan pilotlarla da telsizden görüştü.

Pilotlara muvaffakiyet dileklerini ileten Akar, “Faaliyetlerinizi yakından hatri sayilir büyüklükte tek gurur ve memnuniyetle takip ediyoruz. Şu anne civarindan için hedefler tasarilanan şekilde başarıyla vuruldu. sema Kuvvetlerimizin şanlı tarihine ahenk gösteren şekilde gerçekleştirdiğiniz bu görevler her vakit gururla hatırlanacak” dedi.

Ege, Akdeniz ve Karadeniz’de icra edilmekte var olan Mavi vatan Tatbikatı’nı derhal sevk ve yönetim eden Donanma Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu ile de görüşen Akar, “Bir istikametten terörle ugras operasyonlarımız ayni ritimde devam ederken başka istikametten ülkemizin denizlerdeki hak, alaka ve menfaatlerini savunmaya baz alinarak çalışmalarımız kararlılıkla sürüyor. Çalışmalarınızda başarılar diliyorum, pruvanız neta denizleriniz sakin olsun. Leventlerimize başarılar diliyorum” ifadelerini kullandı.

Bakan Akar, buradaki incelemelerini tamamlamasının derhal peşinden beraberindeki TSK kumanda kademesi ile kara Kuvvetleri Harekat Merkezi’ne geçti. (İHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir