Makatına torpil yerleştirip patlatan kişi, tıp literatürüne girdi-haberi

Tavas kazasinda yaşayan şizofreni hastası Ramazan B., 2012 seneninde kendisinin penisini kesmiş derhal peşinden da rehabilitasyon edildikten ardindan ise taburcu edilmişti. Ramazan B., dahada ardindan babası Ahmet Basmacı’yı da hanede kimsenin olmadığı sırada boğazını sıkarak öldürdü.

Serbest bırakılan Ramazan B., 2014 seneninde ise makatına torpil yerleştirip, fitili ateşleyerek patlattı. Makatında hatri sayilir büyüklükte hasar oluşan ve uzuvları zarar gören Ramazan B., Pamukkale Üniversitesi Hastanesinde Üroloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Ersin Zümrütbaş ve ekibi tarafından yapılan rehabilitasyonun derhal peşinden taburcu edildi. Basmacı, yapılan tedavisinin derhal peşinden takriben iki sene ardindan hayatını kaybetti.

“TIP LİTERATÜRÜNE DE GİRDİ”

Pamukkale Üniversitesi Hastanesi Üroloji anne bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Ersin Zümrütbaş, bunun benzeri tek olayla tıp tarihinde evvel kez karşılaştıklarını, yaptıkları tedaviyi İngilizce ova olarak mühim tek yabancı mecmuada yayınlandığını söyledi.

Şimdiye civarindan atıf gelen en çok yayınlarından biri olduğunu söyleyen Prof. Dr. Zümrütbaş şunları söyledi:

* 2014 seneninde 35 yaşında şizofreni hasta kisi getirilmişti. Aynı hasta kisi dahada evvel de kendisinin penisini kesmiş ve rehabilitasyon edilip, gönderilmiş. Bu sefer de dahada evvel görmediğimiz şekilde kendisine zarar vermiş, makatına torpil yerleştirmiş, fitilini de ateşleyerek patlatmış. bu yüzden makatında hatri sayilir büyüklükte abdest bölgesi, mesane, prostatı, idrar yolları hatri sayilir büyüklükte zarar görmüş.

* genel cerrahi bölümüyle birlikte çalışarak zarar gören uzuvları hatri sayilir büyüklükte ölçüde onardık. Karnına da hatri sayilir büyüklükte abdestini yapabilmesi amaciyla torba takılmıştı. Yapılan tedavisinin derhal peşinden sıhhatli şekilde taburcu ettik.

* bunun benzeri tek olayla evvel kez karşılaştığımız amaciyla ova olarak yabancı dilde yayınladık. Tıp literatüründe mühim dergi var olan ‘Urology Case Reports’ta yayınlandı. Benim en çok atıf alan yayınlarımdan biri oldu. olay enteresan olduğu ve rehabilitasyon edilip, taburcu edildiği amaciyla tıp literatürüne de girdi. (DHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir