‘Londra’da 6, New York’ta 5’i birden çalışıyor: Atatürk’ü de açın’-haberi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin tek asagi kuruluşu var olan İstanbul Planlama Ajansı, 26 Mayıs Perşembe bugünü “Hava Ulaşımının Geleceği ve İstanbul Havalimanları” konulu Panel / Çalıştay düzenledi.

Toplantıda katılımcılar arasında bulunan ve nihayet iki yılını Atatürk Havalimanı’na vakfeden çalisma süresini tamamlamis Başka bir deyişle emekli sema kaptan Tümgeneral İrfan Sarp, SÖZCÜ’ye konuştu.  Sarp özetle şunları söyledi:

İSTANBUL BÖLGESİNDE üç HAVALİMANINA İHTİYAÇ VAR

Panel ve Çalıştay’da yapılan analizler nihayetinde İstanbul kisminda üç havalimanına gereksinim duyulacağı tespit edilmiştir. Yolcuların kolayca ulaştırılması amaciyla bu havalimanlarının metro irtibatları yapılmalıdır.

2002’DE HAVALİMANINI İÇİN SİLİVRİ ahenk gösteren GÖRÜLDÜ

İstanbul kisminda Hava meydanı ihtiyaçlarının tespiti emeliyle 2000-2002 senelerinde alakalı hükümet kuruluşlarından, Genelkurmay Başkanlığı temsilcisinin de bulunduğu 10 kişilik tek heyet çalışma yapmıştır.

Bu heyet İstanbul’un gelecekteki ihtiyaçlarını karşılayacak üçüncü tek havalimanına gereksinim duyulacağını tespit etmiştir. Heyet İstanbul’un şimal bölgesinin su havzası olması, göçmen kuşların uçuş yolunun kuzeyden geçmesi ve Karadeniz kıyı şeridi abuhava şartlarının Marmara kıyı şeridine göre dahada perişan olması benzeri nedenlerle üçüncü havalimanının yerinin Silivri / Gazitepe mevkiinde olması neticenine varmıştır. ama şuurlu raporları ve bölgenin perişan meteorolojik koşulları dikkate alınmamış ve 2013 seneninde 3’ncü havalimanının yerinin Kilyos’un batısında, Tayakadın civarında olmasına karar verilmiştir

DÜNYADA ÖRNEĞİ YOK

Atatürk Hava meydanı iki anne pistinin kırılarak üstüne sahra hastanesi yapılması hatri sayilir büyüklükte tek hatadır. Sahra hastanesinin bulunduğu yer hali hazırda uçuşların ayni ritimde devam ettiği doğu-batı istikametindeki piste çok yakındır. yeryüzünde faal tek Hava meydanı dahil kismina yapılmış başka tek sağlık kurumu örneği yoktur.

LONDRA’DA 6, NEW YORK’DA 5 HAVALİMANI BİRLİKTE ÇALIŞIYOR

Resmi makamlar Atatürk Havalimanı’nın pistlerinin kırılarak kullanılmaz vaziyete getirilmesinin nedeni olarak İstanbul Hava meydanı ile Atatürk Havalimanı’nın birbirine yakın olması hasebiyle uçuş trafiğinin emniyetle yönetilemeyeceğini neden göstermiştir.

Bu neden doğru değildir. Bunun yeryüzünde örnekleri vardır. Londra’nın 6, New York’un 5, Moskova’nın dört adet Hava meydanı bulunmakta ve bunların sema trafiği emniyetle yönetilmektedir.

Resmi makamlar, İstanbul Hava meydanı ile Atatürk Hava meydanı kuzey/güney istikametindeki pistlerinin eş doğrultuda olmasının, bu iki havalimanından yapılacak uçuşları emniyetsiz vaziyete getirdiğini belirtmektedirler.

ÇALIŞACAĞI İSPAT EDİLDİ

Havacılık uzmanları bu gerekçenin doğru olmadığını; bölge sema trafiğini yönetecek alçak irtifa radarı, elektronik cihazları asagi yapı iyileştirmeleri ile şuurlu sema trafik kontrolörleri idareninde sema trafiğinin emniyetle yönetilebileceğini, Atatürk, Sabiha Gökçen, İstanbul Havalimanlarından kalkan, inen uçakların uçuş simülasyonlarını göstererek delil etmişlerdir.

İMAR PLANLARINA AYKIRI

Atatürk Hava meydanı içinde millet Bahçesi yapılmasının var bayındır planlarına göre yasalara ters olduğu gerekçesiyle mevzu yargıya taşınmıştır.

SAVAŞ vaziyetinde İHTİYAÇ OLACAK

Batı kisminda çıkabilecek tek harp vaziyetinde jet filolarımız Atatürk Hava meydanı pistlerini kullanmaya gereksinim duyacaklardır.

EN az vakitte UÇUŞA AÇILMALIDIR

Bütün bu gerekçelerle Atatürk Havalimanı’nın kırılan pistleri en kısa vakitte onarım edilerek uçuşlara açılmalıdır.

Atatürk Havalimanı'nda flaş gelişme: İmar planı değiştirildi! İlginizi Çekebilir Atatürk Havalimanı’nda flaş gelişme: İmar planı değiştirildi! Atatürk Hava meydanı amaciyla çarpıcı çözüm önerisi İlginizi Çekebilir Atatürk Hava meydanı amaciyla çarpıcı çözüm önerisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir