Kuzey Afrika’dan İspanya’ya gitmeye çalışan düzensiz göçmenleri taşıyan bot battı: 39 ölü-haberi

İspanya haber ajansı EFE’nin Kanarya Adaları aciliyetli Yardım müessesesi yetkililerine dayanarak yayımladığı habere göre, Kanarya Adaları’nın 250 kilometre civarindan açığında düzensiz göçmenleri taşıyan botun yarı batmış ve devrilmiş halde bulunduğu kaydedildi.

BİR anne adayi KURTULDU

Botta bulunan 30 yaşlarındaki kadın göçmenin yasamda kalmayı muvaffak olduğunu ve yanındaki iki kişinin ölü olduğunu belirten yetkililer, dram dolu olaydan kurtulan kadının botta 40 kişi olduklarını söylediğini ifade etti.

DÜZENSİZ GÖÇTE CİDDİ BİR ARTIŞ VAR

Sıvı kaybı başta olmak üzere Bir takım sağlık problemleri bulunan kadının helikopterle alınarak hastaneye kaldırıldığı belirtildi. başka istikametten nihayet dönemlerde Kuzey Afrika kıyılarından Kanarya Adaları’na doğru düzensiz göçte ağırbaşlı artış görülüyor. İspanyol yetkililer, bu sene 15 Ağustos’a civarindan 218 tekne veyahut botla 8 bin 222 düzensiz göçmenin Kanarya Adaları’na geldiğini ve tek evvelki sene aynı dönemine oranla yüzde 144’lük artış olduğunu açıkladı.

230’DAN çok GÖÇMEN yasamini KAYBETTİ

Resmi bilgilere göre, Kanarya Adaları’na geliş yolunda bu sene 230’dan çok düzensiz göçmen boğularak veyahut sıvı kaybından hayatını kaybetti. Sivil cemiyet örgütlerinin temsilcileri ise şimal Afrika kıyılarından yola çıkan ama akıbeti bilinmeyen çok sayıda tekne bulunduğundan ölü sayısının çok dahada çok olabileceğini söylüyor.

Kaynak: Anadolu ajansı / Şenhan Bolelli

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.