Kuyumcular bile satın alıyor! Düğün sezonu öncesi ‘imitasyon altın’ satışları patladı-haberi

Antalya’da yaşayan Sevim Karaca, uzunca yıllar ticaretle uğraştıktan sonra, değişik tek mahsul satmak emeliyle İstanbul’dan birebir orijinaline benzeyen imitasyon ziynet eşyaları getirdi. İlk etapta 10 bilezik getirip teşhir emeliyle vitrinde sergileyen Karaca, evvel günden tamamını satınca bu işten kazanç kazanabileceğini düşünüp yüklü miktarda 2. siparişi verdi. Yüzükten kolyeye, küpeden bileziğe, gelin tacından hasır bilekliklere civarindan tek kuyumcuda bulunabilecek her çeşitten mahsul grubunu getiren Karaca, Giderek Antalya’nın en bilinen imitasyoncusu oldu.

KUYUMCULAR DAHİ ALIŞVERİŞ YAPIYOR

Sadece Şehirde yaşayanlar değil, ecnebi gezgin olarak gelen Alman, İngiliz, Rus ve İranlılar da bu dükkandan alışveriş yapıyor. Bilezikler, işçiliğinden ağırlığına civarindan birebir Özgün altına benzerken ayırt etmek amaciyla mihenk taşına sürülmesi gerekiyor. İmitasyonları kuyumcular da satın alıyor. özellikle soygunlara karşı önlem Emelli vitrinde imitasyon mahsul sergilemeyi doğru bulan kuyumcular, yüklü miktarda alışveriş yaparak hemide vitrinlerini süslüyor ayni vakitte da tek manada kendisi kendilerini güvene alıyor.

DÜĞÜN SEZONU AÇILDI, İŞLER YÜZDE 40 ARTTI”

Düğün sezonunun açıldığı Bu sıralar altın alışverişine bütçe ayıramayan gelin ve damat adayları da Sevim Karaca’nın imitasyon dükkanının yolunu tuttu. Burada tek düğünde gelinin ihtiyacı var olan bütün takıları bulabilen gelin adayları, 10 bin liralık altın alışverişini 1000 liraya tamamlayabiliyor. 30 liraya da 300 liraya da bileziğin satıldığı dükkanda hediyelik alanlar da oluyor. 10 bilezikle çıktığı bu yolda sayısız çiftin mutluluğuna destek olduğunu belirten Karaca, “Sezon açıldı, nihayet tek haftada işlerim yüzde 40 arttı. Pandemi hasebiyle işler durmuştu ama tekrar hareketlendi” dedi.

Kuyumcu sanıp gelen müşterilerin şaşkınlık yaşadığını laf eden Karaca, “Gerçek altınlarını bozdurup gelip buradan alışveriş yapıyorlar. Kuyumcular dahi gelip benden alışveriş yapıyor. Kuyumcu havası var burada. Altın bozdurmaya gelenler oluyor. Onlara imitasyon olduğunu anlatıyorum” dedi.

İLGİNÇ YAŞAM HİKAYELERİNE ŞAHİTLİK EDİYOR

İnsanların Parasal vaziyeti ahenk gösteren olmayınca düğünde gösteriş olsun diye mecburi olarak imitasyonu seçenek ettiğini belirten Sevim Karaca, enteresan hayat hikayelerine de ara ara şahitlik ettiğini aktardı. tek çiftin yakın vakitte gelip saklı gizli alışveriş yaptığını laf eden Karaca, “Gelin adayı taktı, takıştırdı. Her şeyi beğendi. Damat adayına ‘Aşkım nasıl olsa kimse bilmeyecek’ dedi. Tam o sırada gelin adayının tek tanıdığı içeri girdi. Oje almaya gelmiş. İçeride tek şaşkınlık yaşandı. Tanıdığı, gelin adayına ‘Hayırdır bunlar ne?’ dedi. Kızcağız tek şaşkınlıkla ‘Deniyoruz abla’ dedi. ama vaziyeti her biri anlamıştı” diye konuştu.

Karaca, işini büyütmek istediğini, ama pandeminin bitmesini beklediğini sözlerine ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir