Kuşadası ve Bodrum’da yaşayan Ukraynalılardan ‘Rusya’ protestosu-haberi

Kuşadası’nda yaşayan Ukraynalıların oluşturduğu, 300 üyesi var olan Kuşadası Ukrayna Kültür Derneği, İsmail Cem arkadaşlık ve barış Meydanı’nda toplanarak, Rusya’nın ülkelerine baz alinarak harekatına reaksiyon gösterdi.

Ellerinde İngilizce, Rusça ve Ukraynaca dövizler taşıyan grup, evvel ülkelerinde hayatını kaybeden asker ve siviller amaciyla saygı duruşunda bulundu dahada ardindan Ukrayna ulusal Marşı ve İstiklal Marşı okudu. ulusal marşların okunması esnasında Bir takım Ukraynalılar, gözyaşı döktü. Kuşadası Ukrayna Kültür Derneği üyelerine; cumhuriyet milletçe partisi Kuşadası İlçe Başkanlığı, Kuşadası kent Konseyi Meclisi, sivil cemiyet kuruluşları ve Türk yurttaşları da destek verdi.

‘ÇIĞLIĞIMIZI DUYUN’

Kuşadası Ukrayna Kültür Derneği reis Yardımcısı Olena Burgaç, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı savaşın onay edilemez olduğunu belirterek, “Uzun vakittir baskı altında var olan ülkemiz, nihayetinde Rusya tarafından işgal edilmeye başlandı. Bu tek savaştır ve ayni ritimde devam ettiği sürece her savaşta olduğu benzeri nice insanların ölümüne neden olacaktır.

Ukraynalılar hür tek ülkenin insanları olarak barış içinde yaşamak, baskının ve korkunun olmadığı yurdumuzda çocuklarımızı yetiştirmek istiyoruz. Kuşadası’nda yaşayan Ukraynalılar, dünyanın Bir hayli ülkesinde yaşayan başka yurttaşlarımız benzeri kaygı içerisindeyiz. hayat halklarının ve yöneticilerinin çığlığımız duymasını ve bu haksız savaşı durdurmak amaciyla ve barışı sağlamak amaciyla harekete geçmesini istiyoruz. Savaşla geçen her vakit tertemiz ölümlere ve içinden çıkılmaz tek probleme dönüşecektir” dedi.

‘YAKINLARIMIZIN CAN GÜVENLİĞİ TEHLİKEDE’

Muğla’nın Bodrum kazasinda yaşayan Ukraynalı aile ise Rusya’nın Ukrayna’ya askeri harekatını protesto etmek amaciyla Bodrum Belediyesi önünde pankart açtı. Aile, Ukrayna’da yaşayan yakınlarının can güvenliğinin tehlikede olduğunu ve kaygı duyduklarını dile getirdi. (DHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir