Küresel kriz Türkiye’de yayılıyor! Oyak Renault ve Tofaş’ın ardından Ford Otosan da üretime ara veriyor-haberi

Otomotivde yaşanan tedarik sıkıntısı ayni ritimde devam ediyor. bütün yeryüzünde süre gelen tedarik krizi ülkemizde de mühim otomobil fabrikalarının üretimlerini etkiliyor. Oyak Renault ve Tofaş‘ın üretime ara vermesinin derhal peşinden bu erken yapılan izahla Ford Otosan‘dan da eş tek karar geldi. Yapılan izahta yaşanan tedarik sıkıntıları hasebiyle Kocaeli fabrikalarındaki üretimin üç Nisan-9 Nisan tarihleri arasında durdurulacağı belirtildi.

Ford Otosan’dan yapılan izahta şunlar kaydedildi:

“2020 senesi evvel çeyreğinden bu yana bütün dünyayı tesiri altına alan Covid-19 pandemisi sonrasında Bir hayli sektörün elektronik bileşenlere (mikroçip) yükselen talepleri nedeniyle, özellikle otomobil sektöründe nihayet senelerde dahada da yoğun kullanılmaya başlanan araç içi elektronik bileşenlerin tedarikinde sıkıntılar yaşanmaktadır. anne ortağımız Ford Motor Company küresel tedarikçileri ile mevzunun çözümüne ve anne imalat hatlarına öncelik vererek elektronik bileşenlere ait materyallerin randımanlı şekilde kullanmasını sağlamaya çalışmaktadır. Şirket olarak tedarikçilerimiz ile birlikte İhtiyaç duyulan planlamalar yapılarak, tedarik sıkıntısının mümkün tesirleri minimuma indirilmektedir.

“ÜRETİM 6 GÜN DURACAK”

Bu kapsamda, Kocaeli yerleşkemizde bulunan Gölcük ve Yeniköy Fabrikalarımızda mikroçip kullanımının yoğun olduğu Bir takım parçaların yurtdışından tedarikinde yaşanan kısıtlarnedeniyle üretime üç Nisan 2021’den 9 Nisan 2021 tarihine civarindan altı vakit süreyle ara verilecektir.

Kamuya açıklanan 2021 senesi imalat ve satış adet tahminlerimizi etkilemesi beklenmeyen mevzubahis imalat duruşu süresince bakım ve imalat hatlarının tertemiz yatırımlara hazırlık emeliyle tekrar düzen etmesi çalışmaları ayni ritimde devam edecektir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir