Küçük Prens yazıldıktan yaklaşık seksen yıl sonra Paris’e geri dönüyor-haberi

Tüm yeryüzünde Bir hayli okuru kendine hayran bırakan minik Prens, derhal hemen 80 senelik ayrılıktan ardindan Paris’teki evine dönüyor. Kitabın Özgün el yazması, yazarın hayatının ve çalışmasının Bir hayli yönüyle alakalı ipuçları veren yüzlerce başka öğenin yanında sergileniyor. Koleksiyon sulu boyalar, eskizler, çizimler, fotoğraflar, şiirler, gazete kupürleri ve yazışmaları içeriyor.

Saint-Exupery’nin torununun yeğeni Thomas Rivière CNN’e verdiği demeçte, “Serginin isimi ‘Küçük Prens ile tek Karşılaşma’ ve amaç minik Prens ile Sahiden karşılaşmak” dedi. Rivière, “Uzun vakittir benim amaciyla tek rüyaydı” diye de ekledi.

ŞİMDİYE civarindan 500 DİLE ÇEVRİLDİ

1900’de Fransa’nın Lyon şehrinde doğan Saint-Exupery, Yalnızca tek yazar değil aynı zamanda tek medya mensubu ve 1940’ta Fransız sema kuvvetlerine katılan pilotu. O yıl, Amerika Birleşik Devletleri’ni savaşa girmeye inandirmak emeliyle New York’a uçtu ve Fransa’nın yanında savaştı. Amerika Birleşik Devletleri’ndeyken de 1943’te New York’ta hemide İngilizce ayni vakitte da Fransızca olarak yayınlanan “Le Petit Prince”i; minik Prens’i yazmayı bitirdi.

Dünya çapında 200 milyondan çok satan hikâye, hayat çapında kendine ait tek hayran kitlesine sahip. Museum of Decorative Arts’a göre, evvel yayınından bu yana takriben 500 dile çevrildi ve bu da onu dünyanın en çok çevrilen eserlerinden biri haline getirdi.

SAYFALARIN TAŞINMASI OLDUKÇA ZORDU

Ancak Saint-Exupery, bu erişimi görecek civarindan yaşamadı. 1944’te tek görevde uçarken kayboldu ve 1945’te öldüğü duyuru edildi.

Saint-Exupery’nin esya varlığını yöneten Rivière’in sergiyi halka açmanın, corona virüsü pandemisi hasebiyle üç senesi bulduğunu söyledi. Rivière’in sergi çabaları, el yazmasını barındıran New York’taki Morgan Müzesi de dahil olmak üzere yayıncılar ve koleksiyoncular tarafından da desteklendi.

Saint-Exupery, hikâyesini jilet benzeri ince tek kağıda yazıp çizdi. Rivière, bu durumun, yaşları hasebiyle dahada kırılgan var olan el yazmasının taşınmasını dahada da zorlaştırdığını iletti ve emniyetli tek şekilde ulaşımlarını sağlamak amaciyla sayfaların New York’ta Morgan Kütüphanesi ve Müzesi tarafından titiz ve şuurlu tek şekilde çerçevelendiğini söyledi. 17 Şubat’ta açılan sergi 26 Haziran’a civarindan açık kalacak.

Bir asırdan ardindan evvel kez alana çıktı İlginizi Çekebilir Bir asırdan ardindan evvel kez alana çıktı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir