Kriptoyu yasaklama çağrılarına bir yenisi daha eklendi: Ponziden bile kötü-haberi

Türkiye ve AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ dahil Bir hayli ülkede düzenleyici kuruluşların ve hükümetlerin kripto paralara ait çalışmaları ayni ritimde devam etse de dünyanın Bir hayli yerinde kaide koyucular kripto paralara mesafeli yaklaşmaya ayni ritimde devam ediyor.

Sistemin merkeziyetsiz olması, hatali gelirlerinin aklanmasında ve terörün finansmanında kullanılması, vergilendirme zorlukları benzeri gerekçeler hasebiyle kripto varlıklara mesafeli yaklaşan kurumlara Hindistan ortada Bankası da eklendi.

Halihazırda düzen etme çalışmalarının sürdüğü ülkede ortada Bankası reis Yardımcısı T. Rabi Sankar kripto paranın ponzi sistemlerinden dahi perişan olduğunu söyleyerek yasaklanması gerektiğini savundu.

Kripto paralara ait düzen etme çalışmalarının yürütüldüğü sırada konuşan Sankar, kriptoyu yasallaştırma fikrini kati tek dille reddederek bunun en nihayet öneri edilebilecek seçenek olduğunu argüman etti. Ayrı olarak ekonomistler arasında kriptoların Ponziden dahi perişan olduğunu müdafaa eden tek kişi Sankar değil.

PONZİDEN KÖTÜ OLABİLİR

Sankar açıklamasında, “Kripto kazanç birimlerinin düzen etmesi gerektiğini savunanların öne sürdüğü argümanları inceledik ve hiçbirinin esas incelemeye dayanmadığını gördük” dedi. Kriptoların “Ponzi tipi dolandırıcılıktan dahada kötü” olduğunu belirten Sankar şunları söyledi:

“Kripto varlıkların tek kazanç birimi, varlık veyahut emtia olarak tanımlanmaya ahenk gösteren olmadığını da gördük. Bunların esas para akışları ve değerleri yoktur, Ponzi şemalarına benziyorlar ve Hem de Ponzi’den dahada da perişan olabilirler.”

Sankar, kripto kazanç birimlerinin sınırsız tek şekilde genişlemeye ve gelişmeye ayni ritimde devam etmesi vaziyetinde bunun finansal sisteme zarar verebileceğini belirtti.

‘BLOK ZİNCİR İÇİN KRİPTO PARAYA neden YOK’

Sankar, kripto kazanç birimlerinin finansal sistemi atlamak amaciyla geliştirildiğini ve blok zinciri teknolojisinin gelişmesi amaciyla kripto kazanç birimlerine destur verilmesi gerektiği argümanını onay etmediğini söyledi.

Kripto paraların illegal kazanç bazli faaliyetler amaciyla de kullanıldığını anımsadan yetkili, kripto kazanç birimleri yasaklansa dahi blockchain teknolojisinin kullanılabileceğini sözlerine ekledi.

HÜKÜMET ÜZERİNDE ÇALIŞIYOR

Hindistan’da hükümet halihazırda tek kripto düzenlemesi üzerinde çalışıyor. hükümet bu konuyla alakali ortada bankası ile birlikte çalışarak aradaki pürüzlerin giderilmesini istiyorken konuya dahada ılımlı tek şekilde yaklaşan bu yönetim, düzenlemenin yasaklayıcı değil düzenleyici tek oyun oynaması arzusunda.

Endüstri tahminlerine göre, Hindistan’da şuanda takriben 5,3 milyar dolarlık tek kripto endüstrisi ve  15 milyon ila 20 milyon kripto kazanç yatırımcısı bulunuyor.

OXFORDLU PROFESÖR DE PONZİ ile alakalı UYARMIŞTI

Daha evvel Oxford Üniviersitesi ekonomi profesörü Robert McCauley de, İngiliz finans gazetesi Financial Times’ta yazdığı yazida dünyanın önde gelen yatırım araçlarından Bitcoin’in ponziden dahi dahada perişan olduğunu öne sürmüştü.

McCauley evvelki ay kaleme aldığı, ‘Bitcoin neden Madoff tarzı tek Ponzi şemasından dahada kötü?’ başlıklı makalesinde, “Ponzi şeması sıfır toplamlı tek girişimdir. ama bitcoin, negatif toplamlı tek fenomendir” ifadelerine yer vermişti.

McCauley Ayrı olarak Bitcoin’in mucidi Satoshi Nakamoto’nun anonim kalması hasebiyle rastgele tek dolandırıcılık vaziyetinde yatırımcıların kayıp paralarını art isteyeceği hakikat tek kişiye ulaşamayacağı ile alakalı ikazlarda bulunmuştu.

PONZİ NEDİR?

Saadet zinciri olarak da bilinen, çok kâr getiren tek imalat varmış benzeri göstererek yatırımcıları sisteme katmayı planlayan ve evvel yatırım yapanlara ödemenin sisteme sonradan katılanların parasıyla yapıldığı tek dolandırıcılık yoluna Ponzi sistemi deniyor.

Altın ücretleri Ukrayna geriliminin tesiriyle artmaya ayni ritimde devam ediyor İlginizi Çekebilir Altın ücretleri Ukrayna geriliminin tesiriyle artmaya ayni ritimde devam ediyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir