Köylülerden yağmur altında eylem-haberi

Muğla’nın Milas kazasinda takriben 231 gündür termik santral madenine karşı orman ve zeytinlikleri savunan İkizköy’deki Akbelen’de bu erken zeytin yönetmeliğine karşı eylem ve medya izahı düzenlendi.

image small

Eylem ve etkinliğe Milas, Bodrum, Yatağan ve Muğla’da bulunan çevreciler ile, Milas kent Konseyi, Bodrum kent Konseyi, Güllük Çevre Platformu, Bodrum Yurttaş İnsiyatifi azaları İkizköy’de yaşayan köylüler, İkizköy Çevre ve savunma Derneği Başkanı Necla Işık, cumhuriyet milletçe partisi Tekirdağ mebus İlhami Özcan Aygun, Muğla Milletvekilleri Süleyman Girgin, Suat Özcan, Burak Akbay, Aydın mebus Süleyman Bülbül katıldı.

image small

“ÇIKAN YÖNETMELİK ZEYTİN AĞAÇLARINI KATLETME YÖNETMELİĞİDİR”

Yağmur altında Akbelen ormanları önünde düzen eden eylemde konuşan Ali Öztunç ani çok vakit evvel Enerji Bakanlığı’nın zeytini katleden tek yönetmelik yayınladığını belirterek şunları söyledi;

*Yayınlanan yönetmelik Anadolu’daki zeytin ağaçlarımızı katletme yönetmeliğidir. Talan yönetmeliğidir, zeytini talan yönetmeliğidir. Biz bu yönetmeliğe karşı çıkıyoruz ve netlikle onay etmiyoruz.

*1930’lu senelerde yayınlanan Zeytin Yasası’na karşın defaatle deneyip yasayla yapamadıklarını bu sefer yönetmelikle uygulamak istiyorlar, zeytin alanlarını talan etmek istiyorlar. Bu kanun ve yasalara aykırıdır.

*Yıllarca Anadolu’nun zeytinlikleri bu kanun ile korundu. ak parti hükümeti şimdi kazanç kalmayınca her şeyi yiyip bitirince gözünü zeytinliklere dikti. Sanıyorlar ki bu millet zeytin ağaçlarının ve zeytinliklerinin kesilmesine destur verecek. Katiyen bunun için destur vermeyeceğiz. Allahın insanoğluna verdiği evvel nimetlerden biridir.

*Nasıl Müslümansınız ki zeytin ağaçlarını kesmek zeytine kıymak amaciyla nasıl tek yürekle yönetmelik çıkarıyorsunuz. Zeytin ağacını kesmek zeytinlikleri kesmek toprağa ve insanlığa Anadolu’ya vatana ihanettir. Bu yönetmeliği çıkaranlar duysunlar vatana hainlik ediyorsunuz. Burada toprağa ağacına sahip çıkan Akbelenlilerin yanında olacağız.

*Bu zeytin yönetmeliği çekenlere, ormanlardan vazgeçilene civarindan bu mücadeleyi ayni ritimde devam ettireceğiz. İvedilikle bu yönetmeliği art çekin. Yarın Manisa’da Balıkesir’de her yerde çıkacak. TBMM’de ve yargıda ugras edeceğiz. Bu toprakları basit edinmedik, buralarda 500 senelik zeytinler basit yetişmedi.

*Bugüne civarindan kimsenin aklına bu zeytinleri kesmek aklına gelmedi, AK Parti’nin aklına geldi. Akbelen’de kıvılcımı ateşliyoruz. eğer yönetmelikte art atılmazsa zeytinin olduğu her yerde milyonlarla miting yapıp destur vermeyeceğiz. Ey Ak Parti bak yurttaş köylüler kendileri amaciyla değil, zeytin amaciyla hak diyorlar.

*Son sözümüz bundan ardindan direniş her yerde olacak. TBMM’de Anadolu’da zeytinlikte ormanda her yerde direniş olacak. Bu zeytin yönetmenliğinden derhal vaz geçin aklınızı başınıza toplayın.

image small

“KÖMÜRÜN KARASINI DEĞİL ZEYTİNİN YEŞİLİNİ SEVİYORUZ”

İkizköy Çevre ve doğa savunma Derneği Başkanı Necla Işık 2017 seneninde termik santrale kömür sağlayan yeralti maden şirketinin 20 bin adet zeytin ağacını kestiğini belirterek şu ifadeleri kullandı;

*Bu şirket tekrar durmadı 2019 ise Akbelen ormanlarımıza ve köyümüzün zeytinliğine gözlerini diktiler. Tam üç senedir ugras veriyoruz, ne zeytinimizden, ne ormanımızdan ne toprağımızdan vazgeçiyoruz.

*Tam 231 gündür burada nöbetteyiz. Gerekirse zeytin ağaçlarına teker teker kendimizi zincirleriz tek ağacımızı kurban ettirmeyiz. Rençper kan ağlıyor, üreteci kan ağlıyor, bizi yerimizden yurdumuzdan etmek istiyorlar.

*Bizim mis benzeri altın değerinde zeytinimiz var. Zeytinimiz yağımız bizim ilacımızdır, berekettir, evlattır. ata kalıtı zeytinimizi katlettirmeyiz Katiyen vaz geçmiyoruz. Zeytinlerimize göz diktiler, kömür mü yiyeceğiz aşmı yiyeceğiz.

*Topraklarımızı zeytinimizi vermiyoruz. Kömür aş isteyenler kömür yesinler. Bizler üç öğünde zeytin zeytinyağı yiyenleriz. ata mirasımızı koruyacağız zeytinimizi bırakmayacağız. Yeter artık, zeytin amaciyla hak ormanlarımız amaciyla hak istiyoruz. Kömürün karasını değil zeytinin yeşilini seviyoruz.

Aydın, zeytin ağaçları amaciyla kenetlendi İlginizi Çekebilir Aydın, zeytin ağaçları amaciyla kenetlendi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir