Koşu testine kendisi yerine milli atlet sokan hakem Ömer Sarı, hafif cezayla kurtuldu-haberi

Milliyet Gazetesi’nden Mustafa Anıklı, ortada hakem Ömer Sarı’nın dublör hakemle usulsüzlük yaptığını belgelerle alana döktü.

İşte o haber:

“İsimsiz tek ihbar telefonu, Ömer Sarı’nın adina başka birinin gireceğini anlattı. vaziyeti değerlendiren Hikmet Öksüzoğlu, kimlik denetimi yaptı, sahte Sarı’yı sorguladı. nihayetinde hemide gerçeği ayni vakitte da sahtesi taraf yana getirilerek fotoğraflandı ve tutanak altına alındı.

TFF şuurlu Futbol düzen Kurulu, 24 Haziran’da gerçekleştirdiği nihayet toplantısında, bölgesel muavin ortada hakem Ömer Sarı’ya, “yanıltma” eyleminden dolayı 6 ay dogruluk mahrumiyeti cezası verdi.

Ağrı bölgesinden tek ortada hakem var olan Sarı’nın, bunun benzeri tek karar alması neden olabilirdi? Olayın ardında; ilginç, trajikomik ve de ibretlik tek durum çıktı:İki ay evvel Trabzon’da yapılan bölgesel hakemlerin performans testlerinin başlamasından önce, Bölgesel ortada hakem heyeti (BHK) Üyesi Hasan Emirzeoğlu’na isimsiz tek telefon gelir. Bakmakla bakmamak arasında kararsız var olan Emirzeoğlu telefonu açar.

İhbarcı, Ağrı’dan gelen tek hakemin yerine, başka birinin gireceğini söylemektedir.Bunun üstüne konu, orada bulunan MHK üyesi Hikmet Öksüzoğlu’na iletilir.

Öksüzoğlu, dışarıdan gelen hakemleri tek araya toplar ve kimliklerini çıkarmalarını ister. Ömer Sarı’nın kimliğiyle karşısında durana bakar, kimliğe bakar, o olmadığını anlar. MHK üyesi, karşısında bulunan sözle Ömer Sarı’yı başlar sorgulamaya: “Senin İl ortada hakem heyeti Başkanı’nın kim?”Sarı(!) eveler geveler, heyet başkanının sık değiştiğini söyler ve şu vakit görevde bulunanın ismini hatırlamadığını söyler.

Halbuki, Ağrı İl ortada hakem heyeti Başkanı Erdinç Güneş, 10 senedir Hikmet Öksüzoğlu tarafından tanınmaktadır ve bu göreve onun sayesinde getirilmiştir.

Daha evvel de ortada orta hakem heyeti yönetimlerinde bulunan Öksüzoğlu, Güneş’i çok iyi tanımaktadır.Hakemin hakikat “Ömer Sarı” olmadığını bu şekilde anlayan MHK yöneticisi, karşısında utangaç tek şekilde duran, sonradan öğrendiği atlet Mücahit Bulut’u sorgulamaya ayni ritimde devam ederken, “Niye sahtekârlık yapıyorsun?” diyerek de babacan tek tavırla uyardı.Gerçeği nerede? Ona belli tek süre nasihatte bulunan Hikmet Öksüzoğlu, hakikat hakemin nerede olduğunu sordu. Bulut da, “Karşıda” diyerek Ömer Sarı’yı gösterdi.

İkisini de yanına alan deneyimli yönetici, koşu sorumlusu Çağatay Şahan ile birlikte onları fotoğraflayıp, tutanak altına aldı. dahada ardindan da kanıtlar şuurlu Futbol düzen Kurulu’na teslim edildi.

“İSTİKBAL VAAT EDİYORDU”

Ağrı Bölgesi hakemlerinden Ömer Sarı, istikbal yerine yükselebilecek hakemler arasında gösteriliyordu. Ağrı İl ortada hakem Kurulu’nun dikkatle takip ettiği isimler arasında bulunan Sarı, bu şekilde belki lisansı iptal olmadı ama istikbal yerine önünü kesmiş oldu.

“6 AYLA KURTULDU”

Profesyonel Futbol düzen heyeti tarafından 6 ay dogruluk mahrumiyetiyle cezalandırılan Ömer Sarı’yı aslında ihbarcısı kurtardı! Sarı, eğer koşular yapıldıktan ardindan yakalansa, düzen Talimatı’nın 48. maddesine göre tek sene dogruluk mahrumiyeti ile karşı karşıya kalacaktı. ama olayı değerlendiren PFDK, suçun girişim aşamasında kalması hasebiyle cezayı yarı yarıya indirdi ve 6 ayla cezalandırdı. dogruluk mahrumiyeti cezasının 15 Haziran’dan bu yana başladığı ifade edildi.

“TRABZONSPOR İÇİN KOŞUYOR”

Ömer Sarı’nın dublörü olarak performans testlerine katılmayı planlayan ulusal atlet Mücahit Bulut, beden Eğitimi ve Spor çok Okulu mezunu… Daha koşamadan yakalanan Bulut’un, Trabzonspor forması giymesi de dikkat çekti. Zira Ağrı’dan gelen bölgesel hakemler, Trabzonspor’da teste alınmıştı.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir