Koronavirüste kokteyl aşı mucizesi! Daha iyi koruma sağladı-haberi

Koronavirüs salgınından arinmak istek eden insanoğlu, başta aşılamalar olmak üzere Bir hayli rehabilitasyon yönteminin tesiri üzerinde araştırma yapmaya ayni ritimde devam ediyor. Bir hayli ülkede 1. ve 2. doz aşı uygulamalarında aynı aşılar kullanırken, Oxford Üniversitesi’nden bilim insanları aşı kokteylinin nasıl etki gösterdiğini araştırdı. Bilinen Almanya Başbakanı Angela Merkel de evvel dozunu AstraZeneca olarak yaptırdığı koronavirüs aşısının 2. dozunda Moderna’yı seçenek etti. bilim insanları da iki değişik aşının karıştırılması vaziyetinde nasıl tek netice elde edileceğini gözlemledi.

DAHA İYİ savunma SAĞLADI

Araştırmada 50 ıslak ve üstü 850 gönüllüye dört hafta arayla verilen değişik aşıların incelenmesi neticesi birinci ve 2. dozlarda değişik aşıların kullanılmasının virüse karşı dahada iyi savunma sağladığı belirtildi.

AstraZeneca ve Pfizer/BioNTech aşılarının birlikte denendiği çalışmada bütün kombinasyonların iyi çalıştığı, aşıların bağışıklık sistemini harekete geçirdiği ve dahada çok antikor ürettiği ifade edildi. uzman olanlar araştırmanın aşıların uygulanmasına baz alinarak esneklik sağlayabileceğini açıkladı.

“UZUN ARALIK dahada FAYDALI”

Oxford Üniversitesi’nden baş araştırmacı Prof. Matthew Snape, bulguların “insanlara aynı aşıyı iki sefer yapma politikasını engellemeyeceğini” aktardı. Snape, tertemiz sonuçların Birleşik Krallık’ta yaygın olarak kullanılan 8 ila 12 hafta aralığından dahada kısa olmasına karşın karışık doz aşı programının da tesirli olduğunu gösterdiğini ifade ederek, “Daha uzunca aralığın dahada iyi tek bağışıklık reaksiyonu ile sonuçlandığı biliniyor” dedi.

“AYNI DOZ UYGULANMAYA ayni ritimde devam EDİLEBİLİR”

İngiltere’nin baş sağlık Danışmanı Yardımcısı Profesör Jonathan Van-Tam ise, İngiltere’de uygulanmakta var olan “aynı doz” aşılama programını değiştirmek amaciyla hiçbir kapı aralamadığını ama gelecekte değerlendirilebileceğini ifade etti.

Van Tam, “Karıştırma dozları, tek takviye programı amaciyla bize dahada çok esneklik sağlarken aynı zamanda aşıların piyasaya sürülmesinde dahada çok ilerleme ve tedarik güçlüğü yaşayan ülkeleri destekleme yardımı sağlayabilir” dedi.

“İLAVE AŞI İÇİN ERKEN” GÖRÜŞÜ

İngiltere’de yayınlanan başka tek çalışmaya göre ise, 2. dozdan 6 ayin ardindan verilen 3’üncü doz AstraZeneca aşısının bağışıklık sistemini güçlendirdiği öne sürüldü. ama uzmanlar, insanların bu sene kıştan evvel destek dozuna ihtiyacı olup olmayacağını bilmek amaciyla Daha çok acele olduğunu belirtti.

Uzmanlar bağışıklığın Giderek ne civarindan azalacağının Daha belli olmadığını, bunun amaciyla güzde ek aşıların uygulanmasının acele olduğunu ifade etti.

Kaynak: İhlas havadis Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir