Korkutan görüntüler! Uzun uğraşlar sonucu temizlenen sahil yeniden müsilajla kaplandı-haberi

Gebze kazasi Eskihisar sahilinde deniz salyası (müsilaj), belediyenin deniz süpürgeleriyle temizlik yapmasına karşın tekrar görüldü. Tekneleri çevreleyen salya drone ile havadan görüntülendi.

“BALIKÇIKLAR güç DURUMDA”

Eskihisar’da balıkçılık yapanların, müsilajdan çok etkilediğini söyleyen Eskihisar Su Ürünleri Kooperatif Başkanı Ali Sarı, “Sahilde müsilaj tekrar alana çıkmaya başladı. Balıkçılık yapan arkadaşlarımız ağ atamıyorlar ve tuttukları balıkları satamıyorlar. Müsilajın çevreye verdiği zarar da ayni ritimde devam ediyor. Temizlemeye çalışıyorlar. Herkesin bu işe dikkat etmesi gerekiyor. haneden dökülen minik tek yağ atığından endüstri kuruluşlarından dökülen atıklara civarindan herkesin dikkat etmesi gerekiyor. Şu canım denizde 140-150 tür balığımız vardı ama şu anda 2-3 tür balığımız var” diye konuştu.

MARMARA DENİZİ’NİN EN ÖNEMLİ ÇEVRE SORUNU”

Öte istikametten Kocaeli Valisi Seddar Yavuz bu erken yaptığı izahta Marmara’daki salya sorununa dikkat çekerek, “Kocaeli olarak, 111 bacayı denetim eden sistemleri, sema kalitesini ölçen 13 yer istasyonumuzu, bütün vidanjörlerdeki çiplerimizi, bütün dere yataklarını anlık olarak takip edecek sistemlerimizi değerlendirdiğimizde Marmara Bölgesi ve Türkiye’de çevre ile alakalı en ileri şehirlerden biri olduğumuz ile alakalı hiçbir tereddüt mevzubahis değildir. ama nihayet vakitte müsilaj konusu Marmara Denizi’nin en mühim çevre meselesi olarak karşımızda duruyor” dedi. Yavuz, müsilajla ugras kapsamında fosfor ve azot miktarının düşürülmesi gerektiğini, bunun da ileri ilmi arıtmayla mümkün olabileceğini vurguladı.

“MÜCADELE TÜM HIZIYLA ayni ritimde devam EDİYOR”

Valilik koordinasyonunda yoğun çalışmalar yürütüldüğünü belirten Yavuz, “Bununla alakalı İl aciliyetli Eylem Planı hazırlığı da tekrar Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğümüz tarafından yürütülüyor. Müsilaj probleminin net ortadan kaldırılabilmesi amaciyla özellikle evsel atıkların tamamının ileri ilmi arıtmadan geçirilmesi gerekiyor. Şehrimizdeki takriben tek milyon metreküp evsel ve endüstri atığın özellikle arıtılması ile alakalı iyi tek noktada olduğumuzu söyleyebilirim.” sözlerine yer verdi.

İşte Eskihisar sahilinden görüntüler:

Kaynak: Demirören havadis Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.