Körfezi sardılar! Halk tedirgin…-haberi

Çanakkale Boğazı ile sahillerinde görünen pusula denizanaları (chrysaora hysoscella), İzmit Körfezi’nde de görüntülendi. Zehirli olduğu ileri sürülen denizanası türünün, geçtiğimiz sene müsilaj hasebiyle can çekişen İzmit Körfezi’nde görünmesi tedirginliğe neden oldu.

“DOĞANIN KİRLETİLMESİNDEN BAŞKA HİÇBİR ŞEY DEĞİL”

Denizdeki kirlilik hasebiyle pusula denizanasının İzmit Körfezi’ne geldiğini düşünen yurttaş Necati Altuntoprak, şu ifadeleri kullandı;

*9 sene gırgırlarda makinistlik yaptım. Denizanası her vakit vardır ama bu dönemde yoğunlaşmasının sebepleri var. Gırgırlarda ‘bojinik’ denilen bölüm var. Bu bölüm, balığın yukarıya alındığı yerdir.

*Orada balık pompası basılır. O balık pompası suyu tur daim yapar, denizanaları parçalanır. Kimisi ölür, kimisi de tek hücreli olduğu amaciyla tekrar canlanır ve çoğalmasına neden olur. Kıyılarda da kumsal olmadığı amaciyla deniz kendisini yenileyemiyor. Ölü denizanaları da grup öbek, toplu tek biçimde denizlerde görülüyor.

*Yani, bu tekrar insan eliyle doğanın kirletilmesinden başka hiçbir şey değil. Aslında bunun da çözümü var. Balık pompası adina sarsak elek kullanılması. Balığı yukarıya tekrar pompayla basıyorsun ama balıkla başka maddeler elekle birlikte ayrıştırılıyor. Dolayısıyla gırgırlarda bunlar kullanılırsa hemide ölü denizanası ayni vakitte da canlı denizanası bu civarindan çok olmaz.

“HER TÜRLÜ CANLI BURAYA GELEBİLİYOR”

Her türlü canlının Marmara Denizi’ne gelmesinin mümkün olduğunu belirten Altuntoprak, “Gemilerde balast suları var. Körfez’in Zati her tarafı liman oldu. mesele Kızıldeniz’de geminin Balansını alması amaciyla balast suyu alınıyor. Marmara da aslında tek göl, deniz filan değil. Balast suları buraya boşaltılıyor. Dolayısıyla balon balığı da dahil her biçimde canlı buralara gelebilir. Hem de gelebilir değil, geliyor zaten. Başka bir deyişle bunun da sorumlusu tekrar insan” dedi.

“6 SENEDİR BURADAYIM, BU DENİZANALARINI İLK sefer GÖRÜYORUM”

6 senedir Değirmendere sahilinde balık tuttuğunu ama pusula denizanalarını evvel kez gördüğünü söyleyen Tamer Orhan ise “Bu vakte civarindan yoktu, nihayet tek aydır var. Müsilajdan ardindan çıktı bunlar. Balık da çıkmıyor. Bu denizanasını bana eşim gösterdi. hatri sayilir büyüklükte tek canlıydı, ‘Bu ne?’ diye sordu. bendeniz de denizanası olduğunu söyledim. Sayıları arttı. İlk evvel ani çok adet görmüştük, şimdi çok var. Denizi kirletmemek lazım. Ne geliyorsa pislikten geliyor” ifadelerini kullandı. İHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir