Konya Havzası’nda yaşanan kuraklık nedeniyle un, buğday ve hayvan yemi fiyatlarında artış bekleniyor-haberi

Türkiye’nin en kurak bölgesi sayılan Karapınar’da Temmuz ayı itibarıyla başlayan buğday hasadında yüzde 30’dan çok kayıp alana çıkarken, yaşanan bu tablonun tek sonraki günlerde un, buğday ve hayvan yemi fiyatlarına da yansıyacağı belirtiliyor. Selçuk Üniversitesi tarım Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mithat Direk, “Buğday hasadında yüzde 30’a yakın kayıp olmakla birlikte asıl sıkıntı ürünlerin büyümüyor olması. Karapınar’da yaşanan sıkıntı un, ekmek ve et fiyatlarına da yansıyacaktır” dedi.

“SON 10 YILIN EN KURAK DÖNEMİ”

Meram tarım Odası genel Sekreteri Osman Kendirci ise, “Son 10 sene en kurak dönemini yaşıyoruz. Bu sene hububat ücretleri artacaktır. Karapınar ve Konya‘daki buğday imalatı amaciyla aciliyetli önlem ve projelerin yasama geçilmesi gerekir” diye konuştu.

BUĞDAY KRİZİ YAŞANABİLİR

Bölgeye yeteri civarindan yağmurların düşmemesi hasebiyle yeraltı su kaynakları tarımsal sulama amaciyla kullanılırken, bu kaynaklar günden güne azalıyor. Milliyet’in haberine göre görüşlerine yer verilen uzman olanlar ise 5 sene öncesine civarindan 50 metre derinden yeraltı suyu çıkartılmasına karşın, bu mesafenin kuraklık ve aşırı tüketim hasebiyle 150 metrenin üstüne çıktığını, kaynakların tükenmesi vaziyetinde ülkemiz genelinde buğday krizi yaşanabileceğine dikkat çektiler.

5 MİLYON TON KAYIP

Karapınar tarım Odası genel Sekreteri Nadi Özdil, 100 bin dekarlık geniş arazide hububat hasadı yapılamadığını dile getirirken, “Yıllık 20 milyon ton buğday imalat kapasitemiz varken, kuraklık ve abuhava değişikliğine bağlı nedenlerden kapasite 15 milyona ton seviyesine gerileyecek gözüküyor. Konya ve Karapınar’da obrukların sayısı artıyor. nihayet 10 sene en kurak dönemini yaşıyoruz. Buğdayda memleket olarak ağırbaşlı kaybımız olacak” diye konuştu.

MAVİ TÜNEL PROJESİ

Karapınar ortada Sulama Kooperatifi Müdürü Necmettin Ocakçı da yeraltı su kaynaklarının gittikçe azaldığını belirtirken, “Ekinler yeteri civarindan büyüyemiyor. Kıraç dediğimiz arazilerde derhal hemen yüzde 80 randiman kaybı yaşanıyor. Türkiye’nin hububat ambarları boş kalacak” dedi.

“BU PROJE yasama GEÇMELİ”

Mavi Tünel Projesi’nin netlikle yasama geçmesi gerektiğini de söyleyen Ocakçı, “Konya’nın içme suyu ve yeraltı suyunu destek vermek emeliyle Göksu’dan Konya ovası Hotamış havzasına depolanan projede 2015’de evvel su bırakıldı ama deponun suyu taşıyamaması hasebiyle su tekrar verilmedi. Bu proje hizmete geçerse su seviyemiz yükselecektir. Dış havzalardan ve göletlerden de tek vakit evvel kapalı borularla suyun Konya havzasına getirilmesi şart” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.